Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

W WCO będą dwa nowatorskie akceleratory do radioterapii

Wyślij:
Udostępnij:
Źródło: Rafał Pogrzebny/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 16.11.2022
 
 
Dwa akceleratory do radioterapii powstaną w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu dzięki współpracy WCO i Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz dzięki funduszom unijnym. Jeden z projektów dotyczy badań nad nowatorską metodą radioterapii typu FLASH, drugi – nad radioterapią śródoperacyjną.
Jak poinformował dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki, urządzenia będą wykorzystywane u pacjentów, u których jest usuwany guz nowotworowy, i u których można już w czasie zabiegu operacyjnego zastosować radioterapię.

– Trzeba przyznać, że grupa spełniających określone warunki pacjentek – bo dotyczy to głównie pacjentek z rakiem piersi – nie jest taka liczna. Na tysiąc kobiet, które napromieniamy, kwalifikacje do tego typu metody ma około 100 pacjentek. Pacjentki, u których można ją zastosować, nie muszą potem przechodzić wielotygodniowego napromieniania – stwierdził.

W WCO realizowany jest m.in. projekt dotyczący nowatorskiej metody radioterapii typu FLASH. Polega ona na dostarczeniu dawki promieniowania w bardzo krótkim czasie.

– Akcelerator, który budujemy, może wygenerować tzw. ultrawysoką moc dawki. To bardzo obiecująca metoda. Okazuje się, że stosowanie takiej dawki znacząco chroni tkanki zdrowe. Nie trzeba mówić, jak to jest korzystne dla pacjenta. Metoda, którą w WCO wkrótce zaczniemy testować, jest pionierska i ustawi nasz ośrodek w gronie zaledwie kilku na świecie prowadzących takie badania – powiedział prof. Malicki.

Instalacja akceleratora do radioterapii śródoperacyjnej ma nastąpić na przełomie 2022 i 2023 roku, a realizację akceleratora o ultrawysokiej mocy dawki przewidziano na czerwiec 2023 r.

Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztof Kurek podkreślił, że centrum ma bogate, 40-letnie doświadczenie w produkcji urządzeń medycznych.

– Ten akcelerator jest absolutnie wyjątkowy – to jest akcelerator śródoperacyjny, myśmy go zaprojektowali, pokazali demonstrator technologii niespełna trzy lata temu. Gdyby nie współpraca z WCO, nie udałoby nam się przejść od demonstratora do produktu – zaznaczył.

Jak dodał, współpraca z naukowcami z WCO pozwoliła dostosować maszynę do potrzeb lekarzy. – Mogliśmy zbudować maszynę, która jest w tej chwili na końcowym etapie powstawania. Mamy produkt w reżimie medycznym, który niedługo będzie oferowany szpitalom – ocenił prof. Kurek.

– Drugi produkt, który – mamy nadzieję – szybko powstanie, to akcelerator do radioterapii typu FLASH. Jest to rzeczywiście zupełnie nowa terapia – to naświetlanie bardzo dużą dawką, za to w bardzo krótkim impulsie. Kolokwialnie mówiąc: tłuczemy raka od razu i mocno. Jesteśmy w stanie zrobić taki akcelerator na bazie urządzenia, które powstało. Do terapii pacjentów jest pewnie jeszcze daleka droga, ale do badań już wkrótce będzie można go wykorzystać – wyjaśnił dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Wprowadzenie obu projektów w życie jest możliwe dzięki pieniądzom przyznanym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego. To 11 mln zł pochodzących z unijnej puli w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że realizowane w WCO przedsięwzięcia są szansą na wdrożenie w ośrodku najnowocześniejszych form terapii.

– To jest pierwszy przypadek, gdy mówimy o urządzeniu o charakterze prototypowym. Do tej pory głównie wspieraliśmy zakupy gotowych urządzeń. Wielkopolska jest dotknięta dużą liczbą chorób nowotworowych. Dlatego im więcej będziemy inwestować w walkę z rakiem, tym skuteczniej pomożemy naszym mieszkańcom – stwierdził Marek Woźniak.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.