Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zmiany w programach lekowych raka piersi

Udostępnij:
Od 1 listopada lek trastuzumab derukstekan zostanie objęty refundacją w ramach programu lekowego B.9.FM – leczenie chorych na raka piersi. Terapia będzie dostępna w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2 dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2.
Od 1 listopada 2023 r. będzie też refundowana terapia lekiem olaparyb w leczeniu raka piersi w zakresie:
• pooperacyjnego leczenia wczesnego HER2 ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
• zaawansowanego lub przerzutowego HER2 ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,
• zaawansowanego lub przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2.

Od 18 września do 31 października br. zostanie uruchomiony pomostowy Program Wczesnego Dostępu finansowany przez firmę AstraZeneca w celu przyspieszenia terapii lekiem trastuzumab derukstekan dla pacjentów z HER2 dodatnim przerzutowym rakiem piersi.

Z programu będą mogli skorzystać wszyscy pacjenci spełniający kryteria kwalifikacji do programu lekowego B.9.FM – w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanego z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2 dodatniego raka piersi.

Od 1 listopada 2023 r. wszyscy pacjenci spełniający kryteria i włączeni do Programu Wczesnego Dostępu od 18 września do 31 października będą mogli kontynuować terapię trastuzumabem derukstekanem już refundowaną w ramach programu lekowego B.9.FM.

– Wszystkie podejmowane przez nas działania mają na celu zwiększenie liczby osób, które przystępują do badań profilaktycznych. Wczesne wykrywanie nowotworów zwiększa odsetek wyleczeń i umożliwia zastosowanie oszczędzającego zabiegu chirurgicznego. Zachęcamy Polki do korzystania z badań – apeluje minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, podkreśla, że z wdzięcznością przyjmuje te informacje. – To były wieloletnie starania o rozszerzenie wieku kobiet, które mogą bezpłatnie wykonywać mammografię. Jako pacjentka czuję się partnerką w tym dialogu – zauważa.

Ekspertka podkreśla też, że leczenie raka piersi w Polsce jest na światowym poziomie, ale najważniejsza jest profilaktyka, zarówno pierwotna, jak i wtórna.

– Profilaktyka jest najskuteczniejszą formą walki z nowotworami. Dlatego dziękuję za rozszerzenie programu. Dziękuję też za dostęp do bardzo skutecznego leku na zaawansowanego raka piersi – mówi prof. Jan Walewski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Prof. dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii ds. lecznictwa, stwierdza, że zmiany systemowe odczuje każdy potencjalny pacjent. – Została pokonana ostatnia bariera, jaką był dostęp do terapii – przekonuje.

Prof. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, kierownik oddziału zachowawczego Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej dziękuje resortowi zdrowia. – Zespół Ministerstwa Zdrowia wykazywał duże zrozumienie w rozmowach. To niezwykle ważne, że my, lekarze, znajdujemy w ministerstwie partnerów do rozmów i możemy znaleźć rozwiązanie ważnych dla nas wszystkich spraw – podkreśla.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.