Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Zwiększyliśmy nakłady na onkologię – to widać ►

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 05.08.2022
 
 
– Onkologia w ciągu ostatnich kilku lat zmieniła swoje oblicze – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Dodał, że w 2015 r. wydatki na onkologię wyniosły ponad 7 mld zł, a w 2022 r. 12 mld zł.
Minister zdrowia 4 sierpnia był w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Zorganizowano tam konferencję prasową dotyczącą finansowania onkologii i rozwoju Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO).

Na początku Adam Niedzielski przypomniał, że obecnie jest realizowana Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020–2023 z budżetem ponad 5 mld zł. – Co roku będziemy wydawali kwoty rzędu 500 mln zł na samą realizację zadań wynikających z tej strategii – zapowiedział.

Minister podkreślił, że wydatki na onkologię w 2015 r. wyniosły ponad 7 mld zł, a w 2022 r. już 12 mld zł.

– Zwiększyliśmy nakłady finansowe na onkologię, co widać we wszystkich obszarach, między innymi w infrastrukturze i dostępie do innowacyjnych leków – mówił Adam Niedzielski. Stwierdził też, że jakość leczenia i jego dostępność zdecydowanie się poprawiły.

– Skok jakościowy w onkologii w ostatnich latach jest potężny – ocenił minister zdrowia. – Jest to możliwe dzięki podnoszeniu poziomu nakładów na ochronę zdrowia i realizacji tzw. ustawy 7 proc. PKB – dodał.

Zdaniem szefa resortu sytuację pacjentów onkologicznych poprawi Krajowa Sieć Onkologiczna.

– Projekt ustawy jest finalizowany. To dokument, który porządkuje, organizuje, a jednocześnie dzięki niemu nakłady na onkologię, które w ostatnich latach ponosiliśmy, będą wykorzystywane jeszcze bardziej efektywnie – podkreślił Adam Niedzielski.

Minister zapowiedział, że ustawa zacznie obowiązywać 1 stycznia 2023 r.

– Ustawa o KSO jest gwarancją, że leczenie onkologiczne w Polsce będzie zawsze priorytetem – podsumował.

Relację z wydarzenia zamieścił na Facebooku Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu – udostępniamy nagranie.Przeczytaj także: „Minister zdrowia zapewnił, że pieniędzy na podwyżki powinno wystarczyć” i „Narodowa Strategia Onkologiczna – sprawozdanie”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.