SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
- Jest bezpieczny walsartan w Polsce - mówi Bogdan Manowski, członek zarządu Celon Pharma S.A.
Źródło: KL
Autor: Maciej Chyziak |Data: 04.07.2018
 
 
- Masowe wycofanie z obrotu leków z walsartanem w całym kraju może utrudnić dostęp do skutecznego leczenia dla ogromnych grup pacjentów. Dlatego też nasza firma podejmuje działania, aby umożliwić profesjonalistom podjęcie właściwych i opartych na faktach działań, mających na celu zniwelowanie skutków zaistniałej sytuacji rynkowej dla leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów w całej Polsce - mówi Bogdan Manowski, członek zarządu Celon Pharma S.A.
Rozmowa z Bogdanem Manowskim, dyrektorem do spraw rozwoju biznesu, członkiem zarządu Celon Pharma S.A.

Jak zaistniała sytuacja wpływa na dostępność leków na nadciśnienie tętnicze w Polsce?
- Mamy obecnie do czynienia z sytuacją na skalę dotychczas niespotykaną na rynku polskim, w tej grupie terapeutycznej. Wycofanie z obrotu leków z walsartanem w całym kraju może utrudnić dostęp do skutecznego leczenia dla ogromnych grup pacjentów. Dlatego też nasza firma podejmuje działania, aby umożliwić profesjonalistom podjęcie właściwych i opartych na faktach działań, mających na celu zniwelowanie skutków zaistniałej sytuacji rynkowej dla leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów w całej Polsce. Chciałbym podkreślić, że w Polsce jest dostępny bezpieczny walsartan, który od lat cieszy się zaufaniem lekarzy i pacjentów. Jest jedną z najlepiej przebadanych molekuł należących do antagonistów receptora AT1 dla agiotensyny II. Charakteryzuje się bardzo wysokim profilem skuteczności i bezpieczeństwa u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym.

Niepokoi nas fakt rozprzestrzenienia informacji, zarówno w środkach masowego przekazu, jak i na rynku, sugerujących szkodliwość oraz wycofanie wszystkich produktów z walsartanem, co jest niezgodne ze stanem faktycznym. Zaistniała sytuacja, podsycana przez działania dezinformacyjne może spowodować nieodwracalne konsekwencje terapeutyczne dla ogromnej grupy pacjentów.

Czy Państwa produkt VALZEK jest na liście leków wycofanych z obrotu na podstawie decyzji GIF?
- Nie. Sytuacja zakłócenia łańcucha dystrybucji leków kardiologicznych zawierających walsartan nie dotyczy leku VALZEK. Jest on bezpieczny i dostępny w dwóch dawkach terapeutycznych: 80 oraz 160 mg dla pacjentów w całej Polsce.

Czy istnieje ryzyko jego wycofania z obrotu z podobnych powodów?
- VALZEK spełnia wszelkie wymagania jakościowe dla niego przewidziane. Nie ma w tym momencie ryzyka wstrzymania go w obrocie z przyczyn, które zaistniały u innych wytwórców. Walsartan pozyskujemy od innego, w pełni skwalifikowanego dostawcy, a jej jakość stale audytujemy i monitorujemy.

W jakim stopniu jesteście gotowi pokryć zapotrzebowanie rynku?
- Lek jest w ciągłej sprzedaży. Jako podmiot z wieloletnim doświadczeniem w wytwarzaniu produktu VALZEK deklarujemy gotowość, aby pomóc pacjentom i odpowiedzieć na zwiększone zapotrzebowanie rynku na lek z walsartanem. Aktualnie posiadamy zapasy produktu gotowego które są w stanie pokryć zapotrzebowanie rynkowe na kilka miesięcy a dodatkowo w związku z zaistniałą sytuacją planujemy rozpoczęcie kolejnej kampanii wytwórczej leku jeszcze w lipcu br.

Skąd sprowadzacie substancję czynną valsartanum?
- Nasza substancja czynna jest pozyskiwana od innego dostawcy niż w przypadku wstrzymanych produktów leczniczych. Nasz dostawca jest w pełni zwalidowany, a jakość otrzymywanej od niego substancji czynnej, jest przez nas stale monitorowana. Ze względu na tajemnicę handlową - nie podajemy jego nazwy do wiadomości publicznej. Mogę zapewnić że VALZEK spełnia wszystkie wymagania jakościowe i pacjenci mogą sięgać po niego bez obaw.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe