LEKARZ POZ
Choroby układu krążenia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

10 maja Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej - Liczy się czas!

Źródło:
Autor: Karolina Zientarska |Data: 10.05.2020
 
 
W Polsce co roku udaru doznaje około 60 - 70 tysięcy osób, a około 30 tysięcy z nich umiera. Jest on również najczęstszą przyczyną trwałego inwalidztwa. Eksperci przypominają, że najważniejszy przy udarze mózgu jest czas.
O tym czym jest udar i jak się przed nim chronić przypomina Polskie Towarzystwo Kardiologiczne podczas Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej przypadającego w dniu 10 maja.

Eksperci podkreślają również jak ważne jest leczenie udarów trombektomią mechaniczną, które wdrożone w ciągu dwóch pierwszych godzin od wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu, daje aż 90 proc. szansy na powrót do pełnego zdrowia u odpowiednio zakwalifikowanych pacjentów.

W Polsce odnotowujemy rocznie 60 tys. udarów niedokrwiennych i ok. 10 proc. z nich kwalifikuje się̨ do zabiegów (czyli 5000-6000 zabiegów rocznie), a zgodnie z danymi NFZ w okresie od stycznia do listopada 2019 r. w Polsce wykonano, w kraju liczącym 38 mln mieszkańców, tylko 1111 trombektomii mechanicznej. Program wymaga modyfikacji, w tym rozszerzenia o kolejne ośrodki (obecnie jest ich zaledwie 18), ponieważ fundamentalna potrzeba zdrowotna społeczeństwa zaspokojona jest obecnie jedynie w niewielkim stopniu - podkreśla prof. Musiałek.

Ważne jest aby pacjenci mogli uzyskać realną pomoc przez 24 h 7 dni w tygodniu przez 365 dni. Wprowadzenie pilotażu otworzyło możliwość wykorzystania potencjału polskich ośrodków, aby ograniczyć negatywne skutki udaru mózgu nie tylko dla chorego, ale również dla jego bliskich. Dlatego też tak ważne jest ciągłe doskonalenie funkcjonujących procedur, ponieważ polscy pacjenci zasługują na leczenie na światowym poziomie. Aby osiągnąć ten poziom i zmniejszyć śmiertelności i inwalidztwo z powodu chorób serca i naczyń powinno się systematycznie zwiększać dostępność pacjentów do nowoczesnych technologii medycznych, lekowych i sprzętowych dodaje prof. Adam Witkowski. Sama procedura wprowadzenia nowoczesnych technologii do systemu opieki zdrowotnej w Polsce wymaga reorganizacji i usprawnienia tłumaczy prof. Witkowski.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe