Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Amoksycylina z kwasem klawulanowym w dużych lub standardowych dawkach w leczeniu dorosłych z ostrym zapaleniem zatok przynosowych

Źródło: doi:10.1001/jamanetworkopen.2021.2713
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 18.04.2021
 
 
Na łamach JAMA Network Open opublikowano wyniki randomizowanego badania klinicznego, w którym porównano zastosowanie amoksycyliny z kwasem klawulanowym w dużych lub standardowych dawkach w leczeniu bakteryjnego ostrego zapalenia zatok przynosowych u dorosłych.
Każdy z pacjentów otrzymywał amoksycylinę w dawce 875 mg z kwasem klawulanowym 125 mg 2 razy dziennie przez 7 dni a dodatkowo uczestnicy byli randomizowani do placebo (dawka standardowa amoksycyliny) lub do dodatkowej dawki amoksycyliny w dawce 875 mg (duża dawka). Pierwszorzędowym punktem końcowym była subiektywna poprawa dolegliwości po trzech dniach od zakończenia leczenia do poziomu: „znacznie lepiej” lub „brak objawów”.

Ze względu na pandemię zrekrutowano 157 pacjentów z 240 planowanych - 79 pacjentów dostało z randomizowanych do dawki standardowej amoksycyliny, a do wysokiej dawki 78. Pierwszorzędowy punkt końcowy zgłosiło 44,3% pacjentów otrzymujących standardowe leczenie oraz 36,4% z grupy leczonych dużymi dawkami amoksycyliny (p=0,35). Biegunka wystąpiła u 41% pacjentów leczonych standardową dawką i u 43% leczonych amoksycyliną w dużych dawkach.

Wyniki badania sugerują, że pacjenci z bakteryjnym ostrym zapaleniem zatok przynosowych nie uzyskują dodatkowych korzyści ze zwiększenia dawki amoksycyliny.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe