Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Bożena Janicka: Podstawowa opieka zdrowotna bez rozbudowanej księgowości

Źródło: PPOZ
Autor: Marta Koblańska |Data: 16.08.2019
 
 
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji odstąpił od nakładania na lekarzy udzielających ambulatoryjnych świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej obowiązku stosowania tzw. standardu rachunku kosztów. Oznacza to uwzględnienie argumentów lekarzy rodzinnych, aby rozliczać się z NFZ na dotychczasowych zasadach - poinformowała Bożena Janicka.
- Objęcie wszystkich świadczeniodawców posiadających umowę z NFZ obowiązkiem prowadzenia rozbudowanej rachunkowości spowoduje konieczność ponoszenia kosztów zaawansowanej obsługi księgowej, albo – jeśli ta okaże się zbyt droga – zmusi lekarzy do samodzielnego zdobycia wiedzy i dokonywania czynności w tym zakresie, co odbije się na czasie, jaki lekarze będą mogli poświęcić swoim pacjentom – podkreślali lekarze PPOZ w piśmie do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W ocenie PPOZ - prowadzenie rozbudowanej księgowości, która w tej chwili jest obowiązkiem dużych podmiotów udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych skomplikuje pracę podmiotom udzielającym wyłącznie świadczeń ambulatoryjnych. Co więcej - w związku z brakiem możliwości wdrożenia nowych obowiązków księgowych wielu świadczeniodawców będących członkami PPOZ zapowiedziało ewentualność rezygnacji z udzielania świadczeń w oparciu o umowę z NFZ.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe