Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ćwiczenia zwiększają produkcję endokannabinoidów i redukują stan zapalny

Udostępnij:
Poprzez pozytywny wpływ na mikrobiom jelitowy ćwiczenia siłowe przyczyniają się do wzrostu poziomu endokannabinoidów w organizmie i zmniejszają dolegliwości bólowe u osób z zapaleniem stawów – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Gut Microbes”.
Naukowcy z Uniwersytetu Nottingham przeprowadzili badania w grupie 78 osób z różnymi rodzajami zapalenia stawów – 38 badanych przez sześć tygodni codziennie wykonywało 15-minutowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie, a 40 osób stanowiło grupę kontrolną.

W grupie wykonującej ćwiczenia zaobserwowano nie tylko zmniejszenie dolegliwości bólowych, ale także zwiększenie liczby bakterii jelitowych produkujących substancje przeciwzapalne, zmniejszenie liczby cytokin prozapalnych i zwiększenie poziomu endokannabinoidów, tj. neuroprzekaźników aktywujących receptory kannabinoidowe.

Wzrost poziomu endokannabinoidów był silnie związany ze zmianami w obrębie mikrobiomu jelitowego i produkcją przez bakterie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.

Układ endokannabinoidowy odgrywa bardzo istotną rolę w utrzymaniu równowagi w organizmie. Reguluje m.in. takie procesy jak metabolizm, pamięć, sen, apetyt, funkcje rozrodcze czy odpowiedź immunologiczna. Te wyniki wskazują, że endokannabinoidy odgrywają także rolę w przeciwzapalnym działaniu krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.