Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czekając na szczepionkę przeciwko COVID-19 pamiętaj jak groźny jest krztusiec

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 28.10.2020
 
 
Osoby po 25 r.ż. powinny się szczepić przypominająco co 10 lat, a kobiety w ciąży w trzecim trymestrze, tak by chronić dziecko. Oto niektóre fakty zderzające się z listą mitów na temat krztuśca.
Zalecenia WHO dotyczące szczepień ochronnych w dobie COVID-19 mówią m.in. o szczepieniach przeciwko krztuścowi, nie tylko profilaktycznych, ale i przypominających, które szczególnie wskazane są u osób obciążonych cukrzycą, przewlekłą niewydolnością serca, chorobami układu oddechowego, a także u kobiet w ciąży, co zapobiegnie ciężkiej chorobie u ich dzieci. Krztusiec nie może pozostawać w cieniu grypy, pneumokoków i oczywiście COVID-19, gdyż jest to choroba bardzo groźna.

Pamiętajmy, że jej przebieg u noworodków bywa dramatyczny. Ale jak podkreśla pulmonolog, prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, obalając jeden z mitów na temat krztuśca, nie jest to choroba wyłącznie wieku dziecięcego. Na potwierdzenie tej tezy podaje przykład Estonii, w której 90% obywateli jest podatna na zakażenie krztuścem, a także Australii Południowej, gdzie podczas epidemii krztuśca w terminie lipiec 2008 – grudzień 2009 aż 66% pacjentów miało lub ukończyło 25 lat. - Potwierdza to tezę, że szczepienie osób dorosłych jest jak najbardziej zasadne – mówi prof. Antczak.

Kolejny mit to uogólnianie listy objawów dla wszystkich pacjentów bez względu na wiek, tymczasem dorośli mogą nie mieć klasycznych objawów, np. nie obserwuje się u nich napadowego kaszlu. Powoduje to opóźnienie diagnozy, gdy wykrycie patogenu jest już bardzo trudne. Za to bardzo często ci pacjenci są przewlekle leczeni antybiotykami.

Choroba jest wysoce zakaźna i rozprzestrzenia się łatwiej niż grypa. Należy też pamiętać, że możemy mieć także do czynienia nie tylko z krztuścowym zapaleniem oskrzeli, ale i z zapaleniem płuc.
Poza tym przytłaczająca większość hospitalizowanych z powodu krztuśca cierpiała na choroby współistniejące np. cukrzycę, astmę, POChP, otyłość, m.in. utrudniające w czasie leczenia wentylację.
Podsumowując można powiedzieć, że krztuścowi towarzyszy potrójna negacja – jest on często niedoszacowany, niewykrywany i niezgłaszany.

Więcej informacji na temat zasadności szczepień profilaktycznych dla dorosłych w webinarze poprowadzonym przez prof. Adama Antczaka.


 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe