Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czynniki związane z odpowiedzią na miejscowo stosowane NLPZ w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Źródło: Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 22.09.2020
 
 
Na łamach Rheumatology ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą danych poszczególnych uczestników badań, dotyczący skuteczności miejscowo stosowanych NLPZ w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.
Badacze zidentyfikowali 63 randomizowane badania kliniczne, jednakże zaledwie 15 ujawniło zanonimizowane dane pacjentów. Efekt leczenia wyrażono w skali od 0 do 100. Ogółem, miejscowo stosowane NLPZ były skuteczniejsze w porównaniu z placebo w (różnica: -6; 95% CI: -9 do -4). Efekt NLPZ był silniejszy w przypadku kobiet w porównaniu z mężczyznami (-7 vs. -3). Zaobserwowano również, że większe korzyści z leczenia uzyskiwali pacjenci ze znacznym nasileniem bólu w momencie rozpoczęcia terapii: dla każdego dodatkowego punktu w nasileniu bólu w momencie rozpoczęcia leczenia, redukcja bólu była większa o 0,53 punkty. Skuteczność NLPZ-tów nie zależała od wieku, BMI, zapalenia, czasu trwania dolegliwości oraz ciężkości choroby zwyrodnieniowej stawów w obrazie radiologicznym.

Miejscowo stosowane NLPZ są skuteczne w redukowaniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów. Wydaje się, że największe korzyści z leczenia doznają pacjenci z największym nasileniem objawów.

CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności)
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.