Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dlaczego lepiej nie orzekać o zdolności do uprawiania sportu? Odpowie Joanna Szeląg

Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 14.03.2019
 
 
Dlaczego lekarze POZ powinni kierować dzieci i młodzież do 23 roku życia do poradni medycyny sportowej, a nie samodzielnie orzekać o ich zdolności do uprawiania sportu? O tym opowie Joanna Szeląg w czasie wykładu "Orzekanie lekarza POZ w sporcie w 2019 czy to tylko pieczątka?", który zostanie wygłoszony podczas "Top Medical Trends 2019".
Dr Szeląg wskazuje, że obowiązujące od 1 marca 2019 roku marca rozporządzenia w sprawie kwalifikacji uprawnionych lekarzy do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich oraz zakresu badań oraz w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania sportu w swoich zapisach, umożliwiają taki krok lekarzom POZ, jeśli stosować je literalnie. Znaczenie ma również fakt, że lekarzy obowiązują również inne przepisy, w tym wyższej rangi.

Niezgodne z ustawą o zawodzie lekarza jest orzekanie wyłącznie na podstawie samej dokumentacji medycznej, tymczasem bilans zdrowia odbywa się rzadziej niż wymagane są badania sportowe. Rozporządzenia również wskazują na katalog badań, które należy wykonać, aby móc orzec, czy do uprawiania sportu istnieją przeciwskazania czy też nie. Dodatkowo lekarze POZ w czasie swojej specjalizacji nie są przygotowywani do orzekania o zdolności do uprawiania sportu.

Wykład Joanny Szeląg pod tytułem "Orzekanie lekarza POZ w sporcie w 2019 czy to tylko pieczątka?"
rozpoczyna się o godzinie 10.40 w niedzielę (24 marca).


Szczegółowe informacje dotyczące "Top Medical Trends 2019" znajdują się na stronie: www.termedia.pl/TopMedicalTrends2019.

Na konferencję można zarejestrować się na stronie: www.termedia.pl/TopMedicalTrends2019/Rejestracja
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.