Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
www.znanylekarz.pl

Dr Anna Gryglas-Dworak o objawowych bólach głowy

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 03.03.2021
 
 
Do zapamiętania, zdaniem specjalistki z Centrum Leczenia Migreny we Wrocławiu, są trzy zasady: choroby rzadkie wcale nie są takie rzadkie, kluczem do rozpoznania jest dokładny wywiad lekarski a także - przeoczenie wtórnego bólu głowy może prowadzić do niepełnosprawności i poważnych powikłań.
Dr Anna Gryglas-Dworak odpowiada na pytanie: Kiedy, w przypadku bólu głowy, rozpocząć pilną diagnostykę? Rozróżnia ból pierwotny i wtórny - charakteryzuje 8 grup wtórnych bólów głowy. Omawia czerwone flagi, konieczne do prawidłowej diagnostyki, wymienia też pomarańczowe, które pojawiły się w kolejnej klasyfikacji.

W trakcie wykładu przedstawiono historie dwóch pacjentek, z których pierwsza poczuła dojmujący, piorunujący ból głowy w trakcie warsztatów tanecznych. Ten przeszywający ból w skali od 1 do 10 oceniała na 9, nasilał się on w trakcie śmiechu lub kaszlu, ustępował pół godziny po położeniu się. Pacjentka zapominała słów, gubiła się w znajomej okolicy. Poznajemy jej drogę terapeutyczną, diagnozę i leczenie.

Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu.Wykład został wygłoszony w trakcie konferencji "Wyzwania w neurologii - jak skutecznie leczyć ból i stan zapalny?" Kierownikiem naukowym konferencji był prof. Konrad Rejdak a organizatorem wydawnictwo Termedia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe