Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dr hab. Karolina Kłoda: Otyły pacjent w gabinecie lekarza POZ ►

Autor: Iwona Kazimierska |Data: 18.11.2021
 
 
Przychodzi pacjent do lekarza rodzinnego z problemami zdrowotnymi, ale na pierwszy rzut oka widać, że ma chorobę otyłościową. Jak lekarz powinien rozpocząć rozmowę na ten temat – radzi dr hab. Karolina Kłoda zajmująca się leczeniem otyłości.
– Pacjent zwykle nie rozumie tego, że otyłość jest chorobą, którą powinien leczyć. Więc to do lekarza należy inicjatywa. Warto zapytać, czy pacjent wiąże swoje dolegliwości z nadmierną masą ciała. Jeśli odpowie pozytywnie, to możemy zapytać, czy chce poprawić stan swojego zdrowia poprzez redukcję masy ciała. Jeśli odpowiedź jest negatywna, lekarz powinien wytłumaczyć, jaki jest związek między zgłaszanymi objawami a nadmiarem masy ciała, i kontynuować rozmowę. Jeżeli pacjent jest na nią otwarty, należy ocenić jego stan zdrowia i zaproponować plan leczenia, a także zapewnić wsparcie w całym procesie – wyjaśnia dr hab. n. med. Karolina Kłoda z Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Niedawno powstało Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości. Towarzystwo kieruje swoją aktywność również do pacjentów. W najbliższym czasie mamy ciekawą propozycję dla pacjentów. Organizujemy I Forum Choroby Otyłościowej, które odbędzie się 1 i 2 grudnia online. Można będzie wysłuchać wypowiedzi merytorycznych lekarzy, członków zespołów terapeutycznych zajmujących się problemem otyłości. Będą także pacjenci chorujący na otyłość, również po zabiegach bariatrycznych, którzy opowiedzą, jak wygląda zmaganie się z chorobą na co dzień – zapowiada dr hab. Karolina Kłoda, współorganizatorka wydarzenia.

Jakie metody diagnozowania choroby otyłościowej są możliwe w gabinecie lekarza POZ?

Co zapewnia pacjentowi z chorobą otyłościową polski system ochrony zdrowia?

W jakich sytuacjach choroba otyłościowa jest wtórna do choroby pierwotnej?

Do jakiego momentu otyłemu pacjentowi można zalecać zmianę stylu życia, a od kiedy niezbędna jest farmakoterapia?

Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w rozmowie wideo z dr hab. Karoliną Kłodą.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.