Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Egipskie ciemności służą seniorom

Źródło: PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 01.07.2022
 
 
Tagi: sen, senior
Ekspozycja na jakiekolwiek światło w nocy znacznie zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy i nadciśnienia u osób starszych – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Northwestern University w USA i opublikowanego w piśmie „Sleep”.
– Na co dzień otacza nas w nocy wiele różnych sztucznych źródeł światła – ze smartfona, pozostawionego włączonego telewizora czy nadmiernego oświetlenia w dużych miastach. Postanowiliśmy sprawdzić, czy stopień ekspozycji na światło w nocy wpływa na ryzyko cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego u osób starszych – mówi dr Minjee Kim, jedna z autorek badania.

W analizie wzięły udział 552 osoby w wieku od 63 do 84 lat, które przez siedem dni nosiły na nadgarstkach urządzenie mierzące długość snu oraz ekspozycję na światło.

Okazało się, że mniej niż połowa uczestników miała w ciągu doby pięć nieprzerwanych godzin całkowitej ciemności.

Osoby, które w nocy miały kontakt z jakąkolwiek ilością światła, były znacznie bardziej narażone na otyłość, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę niż te, które w nocy spały w całkowitej ciemności.

– Biorąc pod uwagę te wyniki, ważne jest minimalizowanie przez seniorów ekspozycji na światło w nocy, zwłaszcza białe i niebieskie, które są bardziej stymulujące dla mózgu – piszą autorzy.

Podczas kolejnych badań naukowcy chcieliby sprawdzić, czy przywrócenie naturalnego cyklu światło – ciemność jest w stanie poprawić stan zdrowia i funkcje poznawcze.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.