Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

GIS z nagrodą ONZ za innowacje w walce z pandemią

Źródło: GIS
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 24.06.2022
 
 
Główny Inspektorat Sanitarny otrzymał tegoroczną Nagrodę Sektora Publicznego ONZ za wdrożenie systemu SEPIS, narzędzia informatycznego wspierającego pracę służb sanitarnych w walce z pandemią COVID-19.
System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS) został uruchomiony w październiku 2020 r. w związku z koniecznością usprawnienia pracy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, która znalazła się na pierwszej linii walki z koronawirusem.

– W połączeniu ze zmianami organizacyjnymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań, SEPIS pozwolił na skuteczniejszą walkę z zagrożeniem epidemicznym i przeniósł inspekcję na zupełnie nowy poziom rozwoju – powiedział główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka.

System sprawdził się podczas walki z pandemią COVID-19, ale znajduje też zastosowanie w innych obszarach zdrowia publicznego. Wspomaga procesy w zakresie bezpieczeństwa żywności i żywienia, jak i szeroko pojmowanego nadzoru.

Wdrożenie SEPIS pozwoliło także znacząco skrócić czas rozpatrywania indywidualnych spraw przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

– Podczas pandemii aż 82 proc. zarejestrowanych spraw obsłużyliśmy w czasie poniżej 3 godzin – zaznaczył Krzysztof Saczka.

Anna Woźnica, dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w GIS, dodała z kolei, że SEPIS jest uniwersalną platformą komunikacji dla całej PIS, służącą gromadzeniu wysokiej jakości danych oraz zarządzaniu nimi. Stanowi też innowacyjne narzędzie analityczne dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Konkurs o Nagrodę Sektora Publicznego ONZ ma na celu promocję innowacji i wysokich standardów w usługach publicznych. Mogą w nim wziąć udział organizacje publiczne dowolnego szczebla zarządzania ze wszystkich państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Nagroda przyznawana jest co roku w Dniu Służby Publicznej. Tegoroczne obchody koncentrowały się na roli instytucji publicznych i urzędników państwowych w odbudowie państw i społeczeństw po pandemii COVID-19.

Opracowanie INK
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.