Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Holistyczne spojrzenie na pacjenta po incydencie sercowo-naczyniowym na podłożu miażdżycy ►

Źródło: konferencja Choroby Metaboliczne – Terapia Szyta na Miarę!
Redaktor: Bogusz Soiński |Data: 12.10.2021
 
 
– Terapia powinna być prowadzona wielokierunkowo – należy wziąć pod uwagę poziom lipoprotein, wskaźników zapalnych, trzeba spojrzeć na chorego pod kątem jego metabolizmu i potencjalnych czynników ryzyka, jakie niosą ze sobą zaburzenia metaboliczne, oraz ocenić układ zakrzepowo-zatorowy i czynniki prozakrzepowe – mówi dr Paulina Gorzelak-Pabiś.
Dr n. med. Paulina Gorzelak-Pabiś z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przedstawia holistyczne spojrzenie w kierunku terapii pacjenta z miażdżycą na przykładzie 54-latka, który trafił do szpitala z bardzo wysokim poziomem cholesterolu LDL.

Ekspertka zastanawia się nad wszystkimi powikłaniami takiego poziomu: mężczyzna 17 lat wcześniej przeszedł zawał serca, teraz miał objawy chromania przestankowego, blaszki miażdżycowe w tętnicach szyjnych, natomiast USG wykazało 75-procentowe zwężenie tętnicy biodrowej wspólnej lewej i prawej – wszystko świadczyło o tym, że u chorego była rozwinięta wielopoziomowa miażdżyca.

Dr Gorzelak-Pabiś omawia szczegółowo, jak udało się zintensyfikować leczenie hipolipemizujące i zoptymalizować wielokierunkową terapię „balansującego przez wiele lat na cienkiej linie” pacjenta z miażdżycą.Wykład „Holistyczne spojrzenie na pacjenta po incydencie sercowo-naczyniowym na podłożu miażdżycy” został zaprezentowany podczas konferencji Choroby Metaboliczne – Terapia Szyta na Miarę! Wydawnictwa Termedia (kierownictwo naukowe: prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, prof. dr hab. n. med. Marlena Broncel).
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.