Specjalizacje, Kategorie, Działy
seelen

Interpelacja w sprawie rozporządzenia dotyczącego standardu rachunku kosztów

Udostępnij:
Rozporządzenie ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Pracodawcy RP prowadzili w tej sprawie bardzo aktywną korespondencję, tymczasem 21 grudnia otrzymali finalny dokument z Ministerstwa Zdrowia, wskazujący na obowiązek realizacji tego rozporządzenia w placówkach medycznych.
Jednak to nie koniec, poseł Patryk Wicher poinformował o złożonej do marszałek Sejmu RP interpelacji związanej z próbą odłożenia obowiązku przygotowania standardu rachunku kosztów na bardziej odległy termin.

Jak tłumaczą Pracodawcy RP, trudno sobie wyobrazić, aby w tak szczególnym czasie dla zdrowotnego sektora, kiedy cały personel jest mocno zaangażowany w walkę o zdrowie i życie Polaków, znalazła się realna możliwość na realizację tego rozporządzenia.

Oto treść interpelacji:

Interpelacja w sprawie przesunięcia terminu wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 października 2020 r. w sprawie zaleceń dotyczących standardu rachunku kosztów u świadczeniodawców.

Działając w oparciu o odpowiednie przepisy Regulaminu Sejmu, składam niniejszym interpelację, której adresatem jest Minister Zdrowia.

W ostatnim czasie zgłaszają się do mnie, jako do Posła oraz członka Komisji Zdrowia, lokalni przedsiębiorcy z branży leczniczej, którzy są adresatami przedmiotowego rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 października br. Jak doskonale wiadomo, zadania nałożone na podmioty lecznicze w tej regulacji prawnej wiążą się z ogromnym nakładem pracy, znacznymi środkami ludzkimi, rzeczowymi i finansowymi. Są obciążeniami, którym nie sposób podołać w tak krótkim i szczególnym czasie, jakim jest koniec bieżącego roku. Ponadto nie sposób nie zgodzić się z argumentami, jakie przedstawione zostały w wystąpieniu do Pana Ministra Zdrowia skierowanym 17 grudnia br. przez Pracodawców RP.
Dlatego biorąc pod uwagę przede wszystkim niezależne od wszystkich zainteresowanych okoliczności, mając na uwadze potrzebę jak najlepszego wykorzystania przewidzianych przez przedmiotową regulację oczekiwań i możliwości oraz właściwe wykorzystanie bardzo osłabionego przez pandemię potencjału służby zdrowia, zasadnym wydaje się przesunięcie terminu wejścia w życie tego aktu prawnego. Da to czas nie tylko na lepszym przygotowaniu się do tych ważnych i użytecznych zadań, ale też nie spowoduje zaangażowania podmiotów leczniczych w inne niż najważniejsze zadania.

W związku z przedstawioną sytuacją proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania:

1. Czy Ministerstwo Zdrowia widzi możliwość niezwłocznej, ponownej analizy przyjętych regulacji w zakresie daty wejścia ich w życie?
2. Czy Ministerstwo uważa za zasadne argumenty przedstawione w niniejszej interpelacji i wystąpieniu Pracodawców RP?
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.