Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jacek Krajewski: Pojawią się nowe rekomendacje dotyczące postępowania w POZ w czasie pandemii

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Marta Koblańska
|
Źródło: MK
- Resort zdrowia powołał specjalny zespół do wypracowania zaleceń i procedur w POZ w dobie zakażeń koronawirusem. Tymczasem liczba wizyt osobistych spadła o 80 procent. - mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
- Musimy być przygotowani na to, że te wytyczne będą obowiązywały i po pandemii, a wiele z elementów praktyki obecnej na stałe wpisze się w schemat postępowania z pacjentami Na razie do czerwca notuje się mniej wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. Proporcja wizyt osobistych do teleporad wynosi około 20 do 80 na korzyść teleporad, ale oczywiście nie zawsze te statystyki są jednoznaczne - wskazuje Jacek Krajewski, dodając, że w czerwcu już wizyt jest więcej, choć rzeczywiście koronawirus przyczynił się do większej ostrożności pacjentów i hamuje ich przed tak częstym korzystaniem z opieki. Zmieniły się również procedury. Jeszcze niedawno do lekarza POZ można było przyjść i zamienić parę słów ze współpacjentem. Obecnie wizyty planowane są na godziny i bezpośredniego kontaktu zarówno z oczekującymi na poradę, jak i lekarzem nie ma, bo też konieczne jest zachowanie dystansu. To wszystko powoduje, że wizyt jest mniej.

- Trudności budzi pacjent bez typowych objawów zakażenia, bo kaszel może być również charakterystyczny dla astmy i dlatego te środki ostrożności, które zostały wprowadzone muszą obowiązywać tym bardziej, że w kilku miejscach zdarzyła się sytuacja kwarantanny dla pracowników POZ. Lekarze rodzinni nie mają również uprawnień do zlecania testów badających, czy pacjent został zainfekowany. To problem, choć oczywiście w POZ nie ma możliwości ich przeprowadzania, chyba, że powstałyby odrębne punkty do badań - mówi Jacek Krajewski.


Rozmowa - Jacek Krajewski from Termedia Videos on Vimeo.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.