Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jak szczoteczka soniczna Smilesonic Kids pomaga walczyć z próchnicą u dzieci?

Udostępnij:
Próchnica zębów to choroba, która dotyczy sporej części populacji. Jest to również coraz częstszy problem stomatologiczny obserwowany u najmłodszych pacjentów. O zęby należy dbać od samego początku, nawet jeśli z czasem mleczne wypadną, by dać miejsce stałym. Dużo osób niestety bagatelizuje systematyczną higienę jamy ustnej oraz posiada złe nawyki żywieniowe, a wszystko to może skutkować właśnie dość szybko postępującym rozwojem tej choroby.
Szacuje się, że ponad 75 proc. dzieci cierpi z powodu próchnicy zębów. Co zatem powinniśmy wiedzieć i jakie działania podjąć, by zminimalizować ryzyko jej wystąpienia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.

Czym jest próchnica zębów i czemu powstaje?
Próchnica zębów to najprościej rzecz ujmując pozostałości niestrawionych węglowodanów, które zaczynają odkładać się na płytce nazębnej z powodu nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub całkowitego jej braku. Pojawia się wtedy, gdy procesy demineralizacji górują nad remineralizacją.

Należy wiedzieć, że na powstanie próchnicy mają wpływ przede wszystkim:
• obecność bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej,
• substrat, czyli pożywka dla bakterii, którą stanowią węglowodany w diecie,
• podatność tkanki zęba na wystąpienie choroby,
• czas.

Fakt, że próchnica tak często dokucza najmłodszym dzieciom, wynika z tego, że bardzo wcześnie rozpoczyna się zarówno rozwój, jak i mineralizacja zębów. Zakłada się, że już w trzecim miesiącu ciąży formują się tzw. zawiązki zębów, dlatego nieprawidłowe nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na rozwój zębów mlecznych. W początkowym okresie życia dla prawidłowego funkcjonowania narządu żucia niezwykle istotne jest karmienie piersią. Dzieci karmione w ten sposób znacznie rzadziej zapadają na tę chorobę.

Próchnica u dzieci – objawy i leczenie
Gdy pojawią się pierwsze objawy próchnicy zębów u dzieci, należy reagować bardzo szybko. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Niepokój powinny wzbudzić:
• szorstki, lepki nalot na zębach o białożółtym odcieniu,
• tzw. plamy próchnicowe zwykle w kolorze kredy o matowej strukturze, która wyraźnie odznacza się na tle połyskującego szkliwa zdrowej powierzchni zębów,
• stan zapalny powodujący dokuczliwy ból u dziecka zwłaszcza podczas jedzenia lub występujący samoistnie.

Początkowe plamy próchnicowe w kolejnych etapach mogą stać się brązowe, a nawet czarne i jest to ostatni dzwonek, by jak najszybciej udać się do dentysty. Bagatelizowanie zmian może doprowadzić do rozwoju groźnej w skutkach próchnicy średniej, która obejmie zębinę, a następnie zacznie niszczyć tkankę zęba.

Leczenie wczesnego stadium próchnicy zębów u dzieci przeprowadza się dzięki zabiegowi fluoryzacji. Polega on na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu, którego zadaniem jest ochrona szkliwa przed bakteriami i pomoc w jego odbudowie. Ważne jest również stosowanie odpowiednio dobranej do wieku dziecka pasty do zębów z fluorkiem.

Leczenie zaawansowanej próchnicy jest dużo trudniejsze i wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Stosuje się nasączanie azotanem srebra, który powstrzymuje rozwój próchnicy w przypadku zębów mlecznych. Czasem wymagane jest usunięcie chorej części tkanki zęba i zastąpienie jej odpowiednim wypełnieniem, a w skrajnych wypadkach całkowite usunięcie zajętego chorobą zęba.

Sposoby zapobiegania próchnicy zębów u dzieci
Jeśli zależy ci na zdrowiu jamy ustnej swojego dziecka, to warto przestrzegać poniższych zaleceń:
• ogranicz cukry proste w diecie dziecka – należy ograniczyć do minimum ilość spożywanych słodyczy oraz słodkich napojów,
• kup szczoteczkę dopasowaną do potrzeb jamy ustnej dziecka,
• wybierz pastę do zębów z fluorem,
• przestrzegaj systematyki szczotkowania zębów u dziecka przynajmniej dwa razy w ciągu dnia (rano i wieczorem),
• odwiedzaj stomatologa w celu sprawdzenia stanu uzębienia swojej pociechy i szybkiego wykrycia ewentualnych zmian,
• uświadamiaj dziecko, jak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej,
• dbaj o swoje zęby, by być dla dziecka przykładem do naśladowania,
• jeśli dziecko nosi aparat ortodontyczny, to zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać z jeszcze większą starannością,
• naucz dziecko korzystać z nici dentystycznych, taśm oraz płukanek.

Szczoteczka soniczna Smilesonic Kids – pomoc w walce z próchnicą?
Szczoteczka soniczna Smilesonic Kids to najlepsze rozwiązanie, by skutecznie walczyć z próchnicą zębów. Szczoteczka posiada dwa tryby pracy, z których każdy odpowiada innej grupie wiekowej dzieci. Prędkość pracy wynosząca nawet 62 tysiące obrotów na minutę to gwarancja na niezwykle skuteczne oczyszczanie jamy ustnej. Wykorzystana technologia soniczna opierająca się na właściwościach wymiatających pozwala na efektywne usuwanie wszelkich zanieczyszczeń, osadów oraz bakterii z powierzchni szkliwa. Szczoteczka soniczna Smilesonic Kids jest przy tym całkowicie bezpieczna dla wrażliwych dziąseł nawet u malutkich dzieci, ponieważ główki czyszczące w tym urządzeniu są wykonane z wyjątkowo delikatnego włókna. Nowoczesny design, łatwa obsługa szczoteczki za pomocą jednego przycisku, a także dwa urocze bajkowe motywy – dinozaur oraz jednorożec – to doskonały pomysł producenta na zachęcenie dziecka do codziennej higieny jamy ustnej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.