Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jakie przyczyny choroby Alzheimera u kobiet?

 
Utrata estrogenu związana z menopauzą może tłumaczyć dlaczego kobiety częściej niż mężczyźni chorują na Alzheimera, wynika z nowego badania.
W badaniu ponad 120 uczestników, status menopauzalny był głównym czynnikiem przyczyniającym się do wyższych poziomów beta amyloidu, niższego metabolizmu glukozy oraz niższej ilości komórek szarych oraz białych u kobiet.

- Nasze badanie sugeruje, że za pomocą czynników hormonalnych można przewidywać kto będzie miał zmiany w mózgu – wskazuje Lisa Mosconi, profesor studiów neuronalnych w neurologii z Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku. – Wyniki wykazują zmiany w mózgu za pomocą obrazowania lub biomarkerów, wskazując, że kwestie menopauzy mogą być najlepszym predyktorem zmian w mózgu związanych z chorobą Alzheimera AD.

Terapia hormonalna, status hysteroktomii oraz schorzenia tarczycy okazały się innymi czynnikami związanymi z różnicami między płciami w zakresie biomarkerów mózgowych.

Wskutek zaawansowanego wieku, płeć żeńska jest głównym czynnikiem ryzyka wywołanej wiekiem AD, najpowszechniejszej formy demencji. Kobiety stanowią około dwóch trzecich takich osób AD, a kobiety po menopauzie to ponad 60 procent takich chorych.

Wcześniej wyższa proporcja kobiet dotkniętych chorobą Alzheimera AD odnosiła się do ich dłuższego życia w relacji do mężczyzn, ale pojawiło się kilka dowodów, że płeć i cechy charakterystyczne dla płci są czynnikami ryzyka AD. Te czynniki to m.in. genetyka i genotyp APOE, schorzenia towarzyszące takie jak depresja, udar, cukrzyca noworodkowa, czynniki ryzyka związane z gospodarką hormonalną takie jak menopauza, czy schorzenia tarczycy oraz czynniki ryzyka związane ze stylem życia takie jak na przykład palenie papierosów, dieta, wysiłek fizyczny oraz aktywność intelektualna.

Badanie objęło 121 zdrowych uczestników w średnim wieku między 40 a 65 lat ( 70 procent kobiety). Mieli oni w wywiadzie 12 lat edukacji. Wszyscy uczestnicy otrzymali neuropsychologiczną ocenę pamięci, uwagi oraz języka. Dostarczali informacji na temat wywiadu rodzinnego, początków AD oraz indywidualnych czynników ryzyka takich jak palenie papierosów, dieta, wysiłek fizyczny oraz aktywność intelektualna.

Przebadano kilka pomiarów związanych z ryzykiem naczyniowym, w tym otyłością brzuszną, nadciśnieniem, hiperlipoidemią, opornością na insulinę oraz statusem cukrzycy typu 2. Zebrano również informacje o funkcji tarczycy oraz depresji.