Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kontrowersyjna metoda leczenia alkoholików

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Aleksandra Lang
|
Źródło: KG/rp.pl
Działy: Varia Aktualności
W jednym z ośrodków pod Ottawą kanadyjscy naukowcy sprawdzają dosyć dyskusyjny sposób leczenia alkoholizmu. W ramach eksperymentalnego programu kontrolowanego spożywania alkoholu osobom uzależnionym podają lampkę białego wina co godzinę.
Badacze wychodzą z założenia, że często niepowodzenia walki z tym uzależnieniem wynikają z konieczności całkowitego odstawienia wysokoprocentowych trunków. Dla sporej grupy alkoholików abstynencja na dłużą metę jest niewykonalna.
Zastosowana eksperymentalna metoda polega na serwowaniu osobie uzależnionej – na życzenie – porcji białego wina co godzinę. Lekarze zajmujący się takimi pacjentami twierdzą, że dzięki temu alkoholicy piją mniej i do tego w kontrolowany sposób. Niektórzy z nich odnowili kontakty z rodzinami, poprawił się ich stan zdrowia, pojawiły się też znaczące oszczędności.
Świat nauki wobec takiego eksperymentu jest podzielony. Prowadzący program są pełni entuzjazmu wobec swojego sposobu leczenia alkoholików, zdaniem większości metoda taka jest niedopuszczalna.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.