Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Koronawirus wyceniany niżej lub wcale

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Katarzyna Herbut/PAP
– Zdecydowanie za wcześnie rezygnujemy z powszechnego testowania i izolowania pacjentów – twierdzi prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski. – Najbliższy miesiąc pokaże, jak wprowadzone zmiany wpłyną na zdrowie naszych pacjentów i funkcjonowanie POZ – dodaje.
Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązują zmiany postępowania w POZ. Zlikwidowane zostały punkty wymazowe, transport i oddziały covidowe.

– Nie można też kierować pacjentów na testy w kierunku SARS-CoV-2 na dotychczasowych zasadach. Testy mogą być wykonywane jedynie przez samych świadczeniodawców, w ramach udzielanych porad – przedstawiono w komunikacie prasowym POZ. – Jeżeli ktoś chce jednak wykonywać testy, to można je zamówić bezpłatnie w RARS, ale według aktualnych wytycznych konsultant krajowej nie jest zalecane testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Pacjent nie może także skorzystać z samodzielnego skierowania na test poprzez formularz na stronie internetowej – dodano.

Z finansowanych świadczeń covidowych pozostają szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 oraz rehabilitacja po SARS-CoV-2. Inne świadczenia związane z koronawirusem nie są już dłużej finansowane.

Ponadto od 28 marca 2022 roku nie są już nakładane izolacje i kwarantanny. – Jeśli lekarz POZ stwierdzi u chorego zakażenie, to wydaje zwolnienie (eZLA) i zaleca samoizolację – podało Porozumienie Zielonogórskie. Natomiast obowiązek noszenia maseczek w dalszym ciągu dotyczy podmiotów leczniczych, tj. szpitali, przychodni, poradni i aptek.

W komunikacie zaznaczono, że wprowadzone zostają nowe świadczenia dotyczące szczepienia uchodźców z Ukrainy. – Konieczne jest ułożenie indywidualnego kalendarza szczepień oraz podanie szczepienia wg IKSz – poinformowano.

Ponadto od 1 kwietnia 2022 roku nastąpił wzrost finansowania umów o 4,5 proc. – stawki kapitacyjnej oraz świadczeń jednostkowych – jednak przestanie obowiązywać dodatek 3-proc. na środki ochrony indywidualnej, jaki przysługiwał podczas pandemii.

Prezes Jacek Krajewski wskazał, że w związku z tym należy być ostrożnym w kwestii kalkulacji, jak wprowadzone zmiany wpłyną na finasowanie świadczeniodawców w POZ.

– Z jednej strony mamy wzrost finansowania, z drugiej fundusz pozbawia nas dodatków na walkę z pandemią – dodał.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.