Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Lek na dnę moczanową poprawia przeżywalność pacjentów z niewydolnością serca

Źródło: Paweł Wernicki/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 20.05.2022
 
 
Kolchicyna, powszechnie stosowany lek na dnę moczanową, znacznie poprawiła wskaźniki przeżycia hospitalizowanych z pogarszającą się niewydolnością serca – informuje pismo „Clinical Cardiology”.
Niewydolność serca występuje, gdy organizm nie jest w stanie odpowiednio wydajnie pompować krwi. Według American Heart Association około 6 milionów Amerykanów cierpi na niewydolność serca, która jest odpowiedzialna za ponad 86 000 zgonów rocznie.

Pacjenci z niewydolnością serca często cierpią na dnę moczanową, rodzaj zapalenia stawów spowodowany nagromadzeniem kryształów kwasu moczowego w stawach. Często podaje im się kolchicynę, steroidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna i ibuprofen. Jednak steroidy i NLPZ nie są zwykle podawane pacjentom z niewydolnością serca, ponieważ mogą nasilać objawy niewydolności serca.

Naukowcy z University of Virginia Health System przeanalizowali dokumentację ponad 1000 pacjentów przyjętych do University of Virginia Medical Center od marca 2011 do lutego 2020. Pacjenci, którzy otrzymywali kolchicynę z powodu zaostrzenia dny moczanowej, mieli przeżywalność 97,9 proc. w porównaniu z 93,5 proc. przeżywalnością dla pacjentów nieotrzymujących kolchicyny.

Autorzy uważają, że kolchicyna może również zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu u pacjentów z nagromadzeniem cholesterolu w tętnicach.

– Wyniki te podkreślają znaczenie nowych mechanizmów zapalnych w niewydolności serca. Spodziewam się, że te odkrycia będą miały znaczący wpływ na opiekę kliniczną nad niewydolnością serca i przyszłe badania nad pacjentami z tą chorobą – powiedział prof. Kenneth Bilchick z UVA.

Naukowcy podkreślają, że niewydolność serca to coś więcej niż niewydolność serca jako pompy. Istnieją inne procesy, szczególnie podczas ostrej fazy hospitalizacji, takie jak podwyższony stan zapalny i proces neurohormonalny. – Wiele leków na niewydolność serca działa na szlaki neurohormonalne, ale niewiele, jeśli w ogóle, na szlaki zapalne – powiedziała dr Sula Mazimba, specjalizująca się w niewydolności serca.

Chociaż kolchicyna jest dobrze ugruntowaną metodą leczenia dny moczanowej, zespół badawczy UVA jest przekonany, że właściwości przeciwzapalne leku mogą również mieć kluczowe znaczenie dla poprawy wyników leczenia pacjentów z niewydolnością serca. Uważają, że kolchicyna może modulować stan zapalny w sercu i naczyniach krwionośnych, co może poprawiać wyniki, zwłaszcza w ostrych fazach hospitalizacji z powodu niewydolności serca.

Potrzebne są dodatkowe, większe badania dotyczące kolchicyny jako potencjalnej opcji leczenia niewydolności serca, jednak badacze z UVA są zachęceni wstępnymi wynikami.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.