LEKARZ POZ
Choroby układu oddechowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Lekarze przepisują antybiotyki wbrew rekomendacjom. Czy dlatego, że nie mają czasu?

Udostępnij:
Prawie połowa pacjentów w starszym wieku z niebakteryjną, ostrą infekcją górnych dróg oddechowych otrzymało antybiotyk w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, wynika z nowego badania opublikowanego w Annals of Internal Medicine.
Badacze ocenili historię wizyt pacjentów u lekarza POZ między styczniem a grudniem 2012 roku. Badanie objęło 185014 pacjentów w wieku 66 lat lub starszych, którzy szukali pomocy z powodu infekcji niebakteryjnej AURIs, w tym z powodu zwykłego przeziębienia, ostrego zapalenia oskrzeli, ostrego zapalenia zatok lub ostrego zapalenia krtani. Badanie wykluczało chorych z infekcją bakteryjną lub chorych wysokiego ryzyka, w tym tych na lekach immunosupresyjnych lub korzystających z opieki długoterminowej. Większość pacjentów odwiedzało jednego lekarza, a w sumie lekarzy w badaniu było 8990.

Lekarze przepisali antybiotyk 46,2 procent pacjentów. Ich charakterystyka okazała się podobna, jednak częściej ci co otrzymali antybiotyk mieli ostre zapalenie oskrzeli (45,3 procent versus 19,3 procent) lub ostre zapalenie zatok (17 procent versus 10,6 procent) oraz uzyskali receptę na antybiotyk w roku poprzedzającym wizytę w badaniu (34,2 procent versus 27,7 procent).

Co więcej, badacze odkryli, że odsetek recept na antybiotyk był większy u starszych lekarzy ( mediana 42,9 procent) i u tych, którzy konsultowali więcej niż 45 pacjentów dziennie ( mediana 47,7 procent). Odsetek recept na antybiotyk był mniejszy u lekarzy pracujących także w szpitalu lub tych, którzy odbyli szkolenie w USA lub Kanadzie.

Najczęściej lekarze przepisywali antybiotyki o szerokim spektrum działania (69,9 procent recept), w tym makrolidy (48,9 procent), cefalosporyny (11,4 procent) i fluorochinolony (9,6 procent). Oznacza to, że stali w sprzeczności z obecnymi zaleceniami, które nie rekomendują antybiotyków o szerokim spektrum działania w przypadku badanych chorób. Badacze wskazują jednak, że fakt, iż badanie objęło osoby starsze niż 65 lat ogranicza generalizowanie wyników.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.