SPECJALIZACJE LEKARZ POZ
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Migrena wiąże się z wyższym ryzykiem sercowo-naczyniowym
Źródło: ScienceDaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 08.03.2018
 
 
Migrena wiąże się z podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym, w tym zawałem serca, udarem, zakrzepami oraz arytmią, wynika z badania opublikowanego w BMJ.
Choć absolutne ryzyko utrzymywało się na niskim poziomie, badacze sugerują, że migrena powinna być rozważona jako schorzenie powodujące potencjalne oraz trwałe ryzyko wielu schorzeń układu sercowo-naczyniowego zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Na migrenę cierpi około miliarda ludzi na świecie. Dolegliwość ma wpływ na jakość życia oraz powoduje koszty społeczne. Poprzednie badania sugerowały związek miedzy migrena a zawałem serca i udarem w szczególności u kobiet.

Badacze porównali dane ponad 51 tys. osób, którzy zostali zdiagnozowani w kierunku migreny oraz 510 tys. osób bez migreny. Średni wiek uczestników wynosił 35 lat i 71 procent stanowiły kobiety. Po 19 latach, badacze odkryli, że migrena wiąże się z zawałem, udarem, zakrzepicą oraz arytmią. Na każdych 1000 pacjentów, 25 z migrena przeszło zawał serca w porównaniu z 17 bez migreny, 45 miało udar w porównaniu z 25 bez migreny.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe