Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie „Profilaktyka 40 Plus”

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 15.06.2021
 
 
Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40. roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie dotyczące programu „Profilaktyka 40 Plus”, które przeszło proces konsultacji publicznych.
– Społeczeństwo, które nie dba należycie o swoje zdrowie, trudniej przechodzi przez epidemię, taką jak epidemia koronawirusa, z którą mamy do czynienia. Większa liczba hospitalizacji czy poważnych komplikacji to często efekt kumulacji chorób, na które cierpi pacjent, będąc tego nieświadomym. „Profilaktyka 40 Plus” ma więc pomóc w odbudowie zdrowia po epidemii, ale też przygotować Polaków na tego typu wydarzenia w przyszłości. Dlatego zadbajmy o nasze zdrowie i skorzystajmy z zaproponowanego projektu profilaktyki – powiedział Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia.

Aby skorzystać z pakietu badań, należy wypełnić ankietę umieszczoną na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), która pozwoli na ocenę czynników ryzyka. Dzięki temu zostanie wygenerowane zlecenie pakietu badań odpowiednich dla płci.

Dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP, przewidziane jest wsparcie przez konsultanta z infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 Plus”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym.

Trzy pakiety badań
„Profilaktyka 40 Plus” zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów skierowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Po uzgodnieniach i konsultacjach publicznych rozporządzenia w sprawie programu „Profilaktyka 40 Plus” Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się skorygować pakiet badań diagnostycznych. Zamiast badania poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1c (w pakiecie pozostaje badanie stężenia glukozy), wprowadzono badania pozwalające ocenić funkcje wątroby (AlAT, AspAT, GGTP, tzw. enzymy wątrobowe). Jeśli wyniki tych badań będą nieprawidłowe, będzie można rozpocząć dalszą diagnostykę lub leczenie w kierunku stłuszczenia wątroby, uszkodzeń polekowych lub zapalenia wątroby.

W pakiecie dla kobiet zalazły się badania:
– morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
– stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
– stężenie glukozy
– ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe)
– kreatynina
– badanie ogólne moczu
– kwas moczowy
– krew utajona w kale

W pakiecie dla mężczyzn:
– morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
– stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
– stężenie glukozy
– ocena funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe)
– kreatynina
– badanie ogólne moczu
– kwas moczowy
– krew utajona w kale
– PSA (badanie w kierunku raka prostaty)

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn
– pomiar ciśnienia tętniczego
– pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)
– ocena miarowości rytmu serca

Program „Profilaktyka 40 Plus” będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r.

Aby zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów, także od 1 lipca do końca 2021 r. zostaną zniesione limity przyjęć. Dzięki temu pacjenci będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe