Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

NIL ostro o likwidacji wolontariatu

Źródło: NIL
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 03.03.2021
 
 
Zgodnie z nowymi przepisami specjalizacja nie może odbywać się w formie wolontariatu. Ale co w zamian dla tych, którym przerwano szkolenie?
Samorząd lekarski apeluje i prosi o kontakt „wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów, którzy w związku z wejściem w życie ustawy z 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw, nie mogą realizować specjalizacji w ramach wolontariatu i mają trudności z przekształceniem ich dotychczasowych nieodpłatnych umów w umowy odpłatne, co wiąże się z przerwaniem szkolenia specjalizacyjnego.”

Wszystkie zebrane informacje w tej sprawie zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia w celu znalezienia jak najlepszego rozwiązania, jak i pokazania skali problemu.

3 lutego 2021 r. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się do ministra zdrowia sygnalizując trudną sytuację lekarzy i lekarzy dentystów, którzy do dnia wejścia w życie ustawy z 16 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw realizowali specjalizację w ramach wolontariatu. Nowe przepisy nie przewidują już wspomnianej formy lub innej nieodpłatnej umowy z podmiotem szkolącym, co uniemożliwia dokończenie specjalizacji.

„Samorząd lekarski uważa, że nie wolno zmieniać reguł szkolenia specjalizacyjnego w jego trakcie i uniemożliwiać lekarzom ukończenie kształcenia, a rolą Ministerstwa Zdrowia powinno być poszukiwanie rozwiązań pozwalających na dokończenie specjalizacji. Pozostawianie lekarzy, których dotyczy ten problem, na przysłowiowym lodzie to nieprawdopodobne, wręcz marnotrawienie potencjału kadrowego polskiej służby zdrowia” – czytamy w oświadczeniu NIL.

Na zakończenie stwierdzono: „Trzeba mieć na względzie, że nieprzychylna wobec specjalizujących się postawa Ministerstwa Zdrowia, połączona z faktem, że wielu polskich lekarzy jest już zarejestrowanych w urzędach pracy jako bezrobotni lub poszukujący pracy, sprzyjać będzie podejmowaniu przez polskich lekarzy decyzji o wyjeździe za granicę.”
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe