Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nadciśnienie w ciąży związane z ryzykiem chorób serca w przyszłości

Źródło: PAP, DOI: 10.1016/j.jacc.2022.03.335
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 16.05.2022
 
 
Kobiety, które w ciąży miały nadciśnienie tętnicze, mogą być bardziej narażone na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego w późniejszym życiu – informuje „Journal of the American College of Cardiology”.
Naukowcy z Harvard Medical School w Bostonie przyjrzeli się danym pochodzącym z badań Nurses' Health Study II, dotyczących ponad 60 tys. kobiet. Niemal 10 proc. z nich miało nadciśnienie w trakcie pierwszej ciąży, z czego 6,4 proc. miało stan przedrzucawkowy.

Po wzięciu pod uwagę takich czynników jak nadwaga i otyłość czy historia chorób serca w rodzinie, naukowcy ustalili, że nadciśnienie w czasie ciąży było związane ze wzrostem ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego o 63 proc.

Wśród kobiet z nadciśnieniem w ciąży zaobserwowano zwiększone ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu po 30 latach od pierwszej ciąży. Kobiety, które miały stan przedrzucawkowy, były z kolei bardziej narażone na zawał już po 10 latach od pierwszej ciąży.

– Pacjentki, które w ciąży miały nadciśnienie lub stan przedrzucawkowy, powinny mieć świadomość zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Szczególne znaczenie w ich przypadku ma regularne kontrolowanie czterech głównych czynników ryzyka – ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu, glukozy oraz masy ciała – zaznaczają badacze.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.