Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nie dla antybiotyków w ciąży?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 05.05.2017
 
 
Stosowanie pewnych antybiotyków we wczesnej ciąży jest związane z wyższym ryzykiem utraty ciąży, wynika z nowego badania opublikowanego w CMAJ.
Makrolidy ( z wyjątkiem erytromycyny), chinolony, tetracykliny, sulfionamidy i metronidazol są związane z wyższym ryzykiem w porównaniu do penicyliny, cefalosporyn lub w ogóle rezygnacji z antybiotyku. Zdaniem autorów badania ich wyniki powinny zostać uwzględnione przy aktualizacji wytycznych dotyczących leczenia infekcji w czasie ciąży.

Badanie obejmuje dane z Quebec Pregnancy Cohort na temat ciąż między styczniem 1998 a grudniem 2009. Wiek pacjentek wahał się między 15 a 45 lat. Badanie objęło efalosporyny, maktolidy, penicyliny, chinolony, sulfonamidy, tetracykliny oraz inne antybiotyki – anty-protozoale i leki przeciwinfekcyjne układu moczowego.

W sumie 182369 ciąż spełniło kryteria do włączenia do badania, z czego 8702 zakończyło się samoistnym poronieniem w 14 tygodniu. Grupa kontrolna obejmowała 87020 ciąż. Narażenie na antybiotyk miało miejsce w 12446 przypadków (13 procent) w tym 1428, które zakończyły się poronieniem (16,4 procent wszystkich ciąż zakończonych poronieniem). W grupie kontrolnej 11018 (12 procent) przyjmowało antybiotyk.

Zwiększone ryzyko było związane ze szczególnymi antybiotykami w porównaniu do zaniechania stosowania tych leków. Nie było zwiększonego ryzyka w przypadku nitrofurantoinu, erytyromycyny, penicylin i cefalosporyn.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe