Specjalizacje, Kategorie, Działy
Jakub Orzechowski/Agencja Wyborcza.pl

Niedzielski: Budujemy system oparty na opiece koordynowanej

Udostępnij:
– Wprowadzamy system opieki koordynowanej, którego podstawą jest przejście od koordynacji reaktywnej do aktywnej. Obecnie zajmujemy się obszarem POZ. 29 listopada zakończyliśmy negocjacje z lekarzami rodzinnymi dotyczące warunków finansowania w kolejnych okresach – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister Adam Niedzielski był 29 listopada uczestnikiem briefingu prasowego towarzyszącego konferencji pod tytułem „Kwalifikacje pielęgniarek i położnych a bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów”.

Pracujemy nad koordynacją w POZ
Jak podkreślał minister, Holandia to pierwszy kraj , który postawił na opiekę koordynowaną, w tym samym kierunku zmierzamy w Polsce. – Mówię o tym nieprzypadkowo, ponieważ dzisiaj zakończyliśmy negocjacje z lekarzami rodzinnymi dotyczące warunków finansowania podstawowej opieki zdrowotnej w kolejnych okresach. Ustalone warunki finansowe pozwolą, żeby ten model systematycznie się rozwijał. Gdy popatrzymy na różne działania reformatorskie, obecne teraz w systemie opieki zdrowotnej, to mamy już wdrażaną w ramach pilotażu krajową sieć kardiologiczną, krajową sieć onkologiczną, pracujemy też nad koordynacją w POZ – zaznaczył szef resortu zdrowia.

– Wszędzie w tych sieciach koordynacja staje się głównym elementem, wartością dodaną, którą dopisujemy do systemu. Dzięki niej pacjent dostaje przewodnika formalno-organizacyjnego, który nie tylko rozwiązuje bieżące problemy w trakcie prowadzenia terapii, lecz także opiekuje się pacjentem – dodał.

Zachęcamy do profilaktyki
– To samo dzieje się na poziomie POZ. Koordynacja, którą tam wprowadzamy, ma tę samą ideologię. Niezależnie od obszaru opieki zdrowotnej, w jakim się znajdujemy, jednym z głównych założeń koordynacji oprócz samego koordynowania jest zmiana filozofii działania systemu z reaktywnej w proaktywną. To znaczy, że to do pacjenta się zwracamy, do pacjenta mówimy, informujemy, zachęcamy np. do profilaktyki. Chodzi o to, żeby zaopiekować się pacjentem już wcześniej, a nie wówczas, gdy wystąpi problem – zaznaczył.

– Patrząc na procesy opieki koordynowanej niezależnie od obszarów, nie uda nam się dokonać przejścia od reaktywnego do aktywnego systemu bez pomocy pielęgniarek i położnych – wyjaśnił Adam Niedzielski.
 
Jakub Orzechowski/Agencja Wyborcza.pl
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.