Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Niski poziom witaminy D a zapadalność na COVID -19

Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 30.07.2020
 
 
Badanie populacyjne pokazało, że niski poziom witaminy D w osoczu zwiększa ryzyko zakażenia COVID-19 i hospitalizacji z powodu cięższego przebiegu choroby.
Uczestnicy z pozytywnym wynikiem na COVID-19 mieli o 50% większe prawdopodobieństwo wystąpienia niskiego, w porównaniu z normalnym poziomem 25 (OH) wit. D w analizie wieloczynnikowej.
„Ważnym zadaniem dla lekarzy wydaje się teraz testowanie poziomu witaminy D u pacjentów i utrzymywanie jej prawidłowego poziomu” - mówi dr Milana Frenkel-Morgenstern, kierownik Laboratorium Genomiki Raka i Chorób Złożonych na Uniwersytecie Bar-Ilan w Ramat Gan w Izraelu
Badanie zostało opublikowane 23 lipca w The FEBS Journal.

Wielu ekspertów twierdzi, że poprzednie badania, dotyczące związku niskiego stężenia witaminy D z zapadalnością na COVID -19 były niejednoznaczne.
Frenkel-Morgenstern i współpracownicy przeanalizowali dane dotyczące 7807 osób, z których 10,1% było zakażonych COVID-19. Badacze analizowali dokumentację medyczną pod kątem danych demograficznych, wieku i płci w czasie od 1 lutego do 30 kwietnia.
Uczestnicy z dodatnim testem na COVID-19 byli to zwykle młodsi mężczyźni, żyjący na niższym obszarze społeczno-ekonomicznym w porównaniu z uczestnikami, których test na COVID -19 okazał się negatywny w analizie jednoczynnikowej.

Większy odsetek pacjentów z dodatnim wynikiem względem COVID-19 miała niskie stężenie 25 (OH) wit. D w osoczu, około 90%, w porównaniu z 85% uczestników, którzy mieli negatywny wynik w kierunku COVID-19. Różnica zdaje się statystycznie istotna ( P <0,001).

„Ponieważ badania miały charakter retrospektywny, nie można na ich podstawie jednoznacznie zinterpretować związku przyczynowego między poziomem witaminy D a ryzykiem COVID-19. To wymagałoby prospektywnego, randomizowanego badania” – mówi Dr Wayne Jonas, lekarz rodzinny i dyrektor wykonawczy Samueli Integrative Health Programs.
„Jednak badanie to stanowi przekonujący argument za ewentualnym badaniem przesiewowym poziomu witaminy D w celu oceny ryzyka zakażenia COVID i hospitalizacji, związanej z cięższym przebiegiem choroby” - dodaje Jonas. ”.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe