Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nowe wyceny w programie pilotażowym „Recepta na ruch”

Udostępnij:
Weszło w życie znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia podnoszące stawki na niektóre świadczenia, w tym na konsultacje fizjoterapeuty z lekarzem specjalistą i oceną stanu zdrowia oraz wydolności pacjenta.
Zmiany polegają na aktualizacji wyceny konsultacji fizjoterapeuty ze specjalistą, oceny stanu zdrowia i wydolności świadczeniobiorcy oraz na usunięciu z wyceny pozycji dotyczącej rejestracji. Tym samym podniesiono stawkę za:
• konsultację fizjoterapeuty z innym fizjoterapeutą – z 2,73 na 40,90 zł;
• konsultację z lekarzem specjalistą – z 4,87 na 73,05 zł;
• ocenę stanu zdrowia i wydolności świadczeniobiorcy z 40,90 na 49,02 zł.

„Recepta na ruch” to program profilaktyczny, wspierający pacjentów z problemami zdrowotnymi, w których zalecana jest aktywność fizyczna. Zestawy indywidualnych programów treningowych i zaleceń żywieniowych będą dostosowane do potrzeb i możliwości pacjenta. Resort zaplanował, że pilotaż obejmie 15 tys. osób. Zostały też określone choroby, które wykluczają udział w programie. Jest to: aktywna choroba nowotworowa, niestabilne lub nieleczone choroby kardiologiczne, niestabilna lub nieleczona cukrzyca, a także inne przeciwwskazania potwierdzone przez lekarza lub fizjoterapeutę.

Do udziału w programie może skierować lekarz, pielęgniarka i położna POZ, specjaliści: neurolog, kardiolog, ortopeda, gastrolog, diabetolog, onkolog, ginekolog, urolog, endokrynolog, pulmonolog, oraz fizjoterapeuta w gabinecie fizjoterapeutycznym albo zakładzie rehabilitacyjnym funkcjonującym poza POZ albo AOS.

Pilotaż to rozbudowany program treningowy, realizowany pod nadzorem fizjoterapeutów, dietetyków i innych specjalistów. Program jest podzielony na dwa moduły – treningi stacjonarne prowadzone przez fizjoterapeutę i pracę własną z wykorzystaniem aplikacji mojeIKP. W ramach pilotażu przewidziane są również konsultacje ze specjalistami. Dla wszystkich z dietetykiem i w razie stwierdzonej potrzeby z psychologiem czy lekarzem specjalistą.

Opracowanie: INK
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.