Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe wytyczne dotyczące leczenia cukrzycy w chorobie nerek

Źródło: ACP Journals
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 17.11.2020
 
 
Ponad 40% osób z cukrzycą choruje na PChN, a znaczna liczba cierpi na niewydolność nerek wymagającą dializy lub przeszczepu. Wytyczne zostały opracowane przez grupę Kidney Disease: Improving Global Outcome (KDIGO) i opublikowane w Annals of Internal Medicine.
W streszczeniu podsumowano najważniejsze zalecenia zawarte w najobszerniejszych wytycznych, dotyczących kompleksowych potrzeb w zakresie opieki, monitorowania i celów glikemii, interwencji związanych ze stylem życia, terapii obniżających stężenie glukozy oraz metod edukacji i opieki koordynowanej. Zawarto również porady dotyczące konkretnych sytuacji związanych z CKD, takich jak ograniczenia HbA1c, gdy szacowany współczynnik przesączania kłębuszkowego (eGFR) spada poniżej 30 ml /min/ 1,73 m2 oraz spożycie białka w diecie.

Stosowanie inhibitorów RAS, zaprzestanie palenia tytoniu i docelowe wartości glikemii

W ramach „kompleksowej opieki” panel wytycznych zaleca leczenie inhibitorem konwertazy angiotensyny lub blokerem receptora angiotensyny II - blokadą układu renina-angiotensyna (RAS) - u pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem i albuminurią (stosunek albuminy do kreatyniny> 30 mg / g). Leki te należy dostosowywać do najwyższej zatwierdzonej tolerowanej dawki, przy ścisłym monitorowaniu stężenia potasu i kreatyniny w surowicy w ciągu 2-4 tygodni od rozpoczęcia leczenia lub zmiany dawki.

Dokument zawiera wskazówki dla klinicystów na temat monitorowania, a także wykorzystywania blokad RAS w podgrupach pacjentów, stosowania alternatywnych środków i łagodzenia skutków ubocznych.

Pacjentom z cukrzycą i PChN, którzy zażywają tytoń, należy zalecić zaprzestanie palenia.

Grupa zaleca A1c do monitorowania kontroli glikemii u pacjentów z cukrzycą i PChN nie poddawanych dializie.

Gdy eGFR wynosi poniżej 30 ml /min/ 1,73 m2, poziom A1c jest zwykle niższy z powodu skrócenia czasu życia erytrocytów. Ciągłe monitorowanie stężenia glukozy (CGM) może być stosowane, jako alternatywne rozwiązanie, ponieważ CKD nie wpływa na jego wynik.

Inhibitory SGLT2, metformina i agoniści GLP-1

Panel zaleca również leczenie zarówno metforminą, jak i inhibitorem SGLT2 u pacjentów z cukrzycą typu 2, CKD i eGFR ≥ 30 ml /min/ 1,73 m2. Dla pacjentów, którzy nie osiągają celów glikemicznych lub którzy nie mogą przyjmować tych leków, można zastosować długo działającego agonistę receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1).

Podsumowano dane z badań klinicznych dla inhibitora SGLT2, kanagliflozyny, uzasadniającego jego stosowanie w szczególności u pacjentów z CKD, wraz z łagodzeniem skutków ubocznych. W ubiegłym roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła ten środek w celu spowolnienia postępu nefropatii cukrzycowej na podstawie badania CREDENCE.

Interwencje dotyczące stylu życia: białko w diecie, sód i aktywność fizyczna

Większość zaleceń dietetycznych dla pacjentów z cukrzycą i PChN jest taka sama jak dla większości społeczeństwa. Zaleca się dietę bogatą w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, błonnik, rośliny strączkowe, białka roślinne, tłuszcze nienasycone i orzechy, ograniczenie spożycia przetworzonego mięsa, rafinowanych węglowodanów i słodzonych napojów.

Badania kliniczne nie wykazały, że należy ograniczyć spożywanie białka w celu zmniejszenia hiperfiltracji kłębuszkowej lub spowolnienia progresji choroby nerek. Ten sam poziom białka zalecany jest zarówno dla ogółu społeczeństwa - 0,8 g /g/ dobę, ale również dla chorych z cukrzycą i PChN, którzy nie są poddawani dializie.

Osoby poddawane dializie mogą zwiększyć dzienne spożycie białka do 1,0-1,2 g /kg/ dzień, aby zrównoważyć katabolizm i ujemną równowagę azotową.

Ponieważ pogorszenie czynności nerek wiąże się z zatrzymywaniem sodu, co może zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowe, stężenie sodu należy ograniczyć do mniej niż 2 g/dobę (lub mniej niż 90 mmol lub 5 g chlorku sodu dziennie).

Naukowcy zalecają również aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności przez co najmniej 150 minut tygodniowo.

Wytyczne zawierają programy edukacyjne dla osób chorych na cukrzycę i PChN, mające na celu samodzielne leczenie i troskę o zdrowie.

Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących praktyki klinicznej, przejdź do wytycznych: Abstract
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe