Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe wytyczne dotyczące niedokrwistości z niedoboru żelaza

Źródło: Medscape.com
Autor: Karolina Gawarzewska |Data: 27.08.2020
 
 
Amerykańskie Stowarzyszenie Gastroenterologiczne (AGA) wydało wytyczne dotyczące oceny niedokrwistości z niedoboru żelaza w przewodzie pokarmowym. Zalecenia mają na celu poprawę jakości opieki nad pacjentami oraz ograniczenie zmian w praktyce lekarskiej.
Po pierwsze, niedobór żelaza zdefiniowano, jako poziom ferrytyny w surowicy poniżej 45 ng / ml zamiast 15 ng / ml. Optymalizacja progowego poziomu ferrytyny z wysoką czułością pozwoli zdiagnozować większą liczbę pacjentów z prawdziwym niedoborem żelaza, zminimalizować opóźnienia w diagnostyce i ograniczyć liczbę pacjentów, u których można przeoczyć nowotwór złośliwy przewodu pokarmowego.

W przypadku bezobjawowych kobiet po menopauzie i mężczyzn z niedokrwistością z niedoborem żelaza zalecono dwukierunkową endoskopię. Podobne zalecenie dotyczyło kobiet przed menopauzą, decydując się na dwukierunkową endoskopię zamiast samej terapii zastępczej żelazem. Gdy endoskopia dwukierunkowa nie ujawnia etiologii, naukowcy zalecają nieinwazyjne badanie w kierunku Helicobacter pylori. Zauważono związek między zakażeniem H. pylori a niedoborem żelaza.

Zgodnie z wytycznymi, jeśli bezobjawowi pacjenci z ujemną dwukierunkową endoskopią mają negatywny wynik w kierunku H. pylori, powinni otrzymać próbną suplementację żelaza, zamiast poddawać się wideo-endoskopii.

Badacze zalecają, aby nie wykonywać rutynowych biopsji żołądka w celu zdiagnozowania autoimmunologicznego zanikowego zapalenia żołądka, ponieważ wcześniejsza diagnoza nie wydaje się mieć wpływu na wyniki lub leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza.

W przypadku bezobjawowych pacjentów z niedokrwistością z niedoboru żelaza i podejrzeniem choroby trzewnej zaleca się najpierw wykonanie testów serologicznych. Jeśli wynik będzie pozytywny istnieje możliwość na wykonanie biopsji jelita cienkiego.

Ze względu na istotę problemu, w dalszym ciągu trwają badania dotyczące występowania zmian żołądkowo-jelitowych i ryzyka dwukierunkowej endoskopii u kobiet przed menopauzą, roli badania krwi utajonej w kale, czasu wykonywania testów serologicznych w kierunku H. pylori i celiakii w odniesieniu do endoskopii.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe