Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe wytyczne żywieniowe

Źródło: Medscape
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 04.01.2021
 
 
Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) i Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) opublikowały nowe wytyczne żywieniowe, które po raz pierwszy obejmują zalecane wzorce żywieniowe dla niemowląt i małych dzieci oraz pomijają zalecane ograniczenia spożycia cukru i alkoholu.
Najważniejsze sugestie:

- Przestrzegaj zdrowego schematu żywieniowego na każdym etapie życia.

- Wybieraj żywność i napoje o jak największej zawartości składników odżywczych według swoich preferencji, tradycji i możliwości finansowych.

- Skoncentruj się na zaspokojeniu potrzeb żywieniowych, korzystając z pięciu grup żywności - warzyw, owoców, zbóż, produktów mlecznych, produktów sojowych i białkowych. Nie przekraczaj limitów kalorii dopasowanych do wzrostu, wagi i trybu życia.

- Ogranicz spożywanie żywności i napojów, które zawierają więcej cukru, tłuszczów nasyconych i sodu oraz ogranicz w swojej diecie napoje alkoholowe.

Z raportu naukowego komitetu doradczego wynika, że wytyczne pomijają zmniejszenie spożycia cukru dodanego do żywności z mniej niż 10% kalorii do mniej niż 6% kalorii.

Pominięto również zalecenie, aby mężczyźni i kobiety pijący alkohol ograniczali się do jednego drinka dziennie. Pozostawiono zalecenie, pozwalające mężczyznom spożycie dwóch drinków dziennie.

Wytyczne dla niemowląt i małych dzieci

- Według zaleceń niemowlęta przez pierwszych 6 miesięcy życia powinny otrzymywać wyłącznie mleko matki.

- Jeśli sytuacja tego wymaga, karmienie piersią powinno być kontynuowane przez co najmniej pierwszy rok życia lub dłużej.

- Kiedy mleko matki jest już niedostępne, niemowlęta powinny być karmione mieszanką wzbogaconą w żelazo w pierwszym roku życia. Dodatkowo zalecenia uwzględniają suplementację witaminy D wkrótce po urodzeniu.

- W wieku około 6 miesięcy niemowlęta powinny otrzymać różne pokarmy uzupełniające o dużej zawartości składników odżywczych, w tym pokarmy potencjalnie alergizujące.

- Niemowlęta powinny spożywać pokarmy bogate w żelazo i cynk, zwłaszcza jeśli są karmione mlekiem matki.

- Wytyczne zawierają również porady dietetyczne i kaloryczne dla kobiet w ciąży i karmiące piersią.

Wytyczne dla osób w każdym wieku

Od 12 miesiąca życia ludzie powinni przestrzegać zdrowego schematu żywieniowego, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe, pomóc w osiągnięciu prawidłowej masy ciała i zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych.

Zgodnie z wytycznymi do podstawowych elementów zdrowej diety należą:

- wszystkie rodzaje warzyw (ciemnozielone; czerwone i pomarańczowe; fasola, groszek i soczewica; skrobia; i inne warzywa),

- owoce (zwłaszcza całe, ze skórą),

- ziarna, z których co najmniej połowa to pełne ziarna,

- nabiał, w tym mleko beztłuszczowe lub o niskiej zawartości tłuszczu, jogurty i sery oraz wersje bez laktozy oraz wzmocnione napoje i jogurt sojowe,

- żywność białkowa, w tym chude mięso, drób i jajka; owoce morza; fasola, groch i soczewica oraz orzechy, nasiona i produkty sojowe.

- oleje, w tym oleje roślinne i oleje spożywcze, takie jak owoce morza i orzechy.

Wytyczne określają limity dodatku cukrów, sodu, tłuszczów nasyconych i alkoholu. Zalecenie ograniczenia dodanych cukrów do mniej niż 10% kalorii dziennie zaczyna się w wieku 2 lat. Przed ukończeniem 2. roku życia należy unikać jedzenia i napojów z dodatkiem cukru.

Tłuszcze nasycone powinny być ograniczone do mniej niż 10% kalorii dziennie począwszy od 2. roku życia, a spożycie sodu powinno być ograniczone do 2300 mg / dzień dla osób w wieku 14 lat i starszych, ale tylko 1200 mg / dzień dla małych dzieci, 1500 mg / dzień dla dzieci w wieku 4-8 lat i 1800 mg / dzień dla dzieci w wieku 9-13 lat.

Wytyczne zawierają również szacunkowe zapotrzebowanie na kalorie na podstawie wieku, płci, wzrostu, wagi i poziomu aktywności fizycznej. Potrzeba utraty, utrzymania lub przybrania na wadze to jedne z czynników, które wpływają na liczbę spożywanych kalorii.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe