LEKARZ POZ
Choroby układu nerwowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
designed by Freepik

Nowy lek pomoże zwalczyć przewlekły ból?

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Alicja Wesołowska
|
Źródło: medicalnewstoday.com/AW
Naukowcy z Uniwersytetu w Okayamie opisali wpływ klodronianiu na regulację uwalniania ATP i jego potencjał jako lekarstwa skutecznego w leczeniu przewlekłego bólu. Preparat ma mało skutków ubocznych i być może będzie mógł być stosowany w leczeniu innych chorób, np. cukrzycy.
Zespół naukowców, na czele którego stali prof. Yuri Kato i Takaaki Miyaji z Uniwersytetu w Okayamie wykazali, że klodronian jest w stanie zablokować mechanizm prowadzący do przewlekłego bólu.

Długotrwałe uczucie bólu związane jest ze wzmożoną produkcją ATP które wiąże się z receptorami purynergicznymi. Cząsteczki ATP transportowane są przez białko VNUT (vesicular nucleotide transporter). Badacze już wcześniej odkryli, że zdezaktywowanie tego białka prowadzi do polepszenia stanu zdrowotnego myszy z zaburzeniami neuropatologicznymi, postanowili więc poszukać inhibitora VNUT, który można by wykorzystać w leczeniu ludzi.

Postawili na klodronian, bifosfonat używany m.in. w leczeniu osteoporozy. Wykorzystując proteoliposomy badacze odkryli, że klodrionian może być potencjalnym inhibitorem VNUT. Powoduje niewiele skutków ubocznych, a jego działanie jest silniejsze niż innych leków stosowanych do leczenia bólu neuropatycznego.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.