Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Odchudzanie elementem terapii niepłodności

Źródło: PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 17.06.2022
 
 
Otyli mężczyźni, tracąc na wadze, mogą podwoić liczbę plemników – informuje pismo „Human Reproduction”.
Mężczyźni na całym świecie cierpią z powodu pogarszającej się jakości nasienia – często określanego jako kryzys płodności. Od dawna wiadomo, że otyłość jest związana z obniżoną jakością nasienia. Wcześniejsze badania sugerowały związek między utratą masy ciała a zwiększoną jakością nasienia, ale badania te miały tak małą liczbę uczestników lub utrata masy była tak niewielka, że trudno było wyciągnąć wnioski.

W nowym badaniu klinicznym naukowcy z uniwersytetu w Kopenhadze i szpitala Hvidovre wykazują, że u mężczyzn z otyłością poprawia się jakość nasienia, jeśli chudną i utrzymują utratę wagi.

– Zaskoczyło nas, że można wykazać tak dużą poprawę w jakości nasienia w związku z utratą wagi. A ponieważ 18 proc. Duńczyków jest otyłych, ta nowa wiedza może rzeczywiście coś zmienić – mówi prof. Signe Torekov, która kierowała badaniem wraz z prof. Romain Barresem z Centrum Badań nad Metabolizmem Fundacji Novo Nordisk.

Nowe odkrycia mogą być dobrą wiadomością dla płodności, ponieważ wcześniej wykazano związek między wyższą liczbą plemników a szybszym uzyskaniem ciąży.

W badaniu wzięło udział 56 mężczyzn z otyłością, w wieku od 18 do 65 lat i wskaźniku masy ciała pomiędzy 32 a 43.

Mężczyźni stracili średnio 16,5 kg, co zwiększyło koncentrację plemników o 50 proc., a liczbę plemników o 40 proc. po ośmiu tygodniach od utraty wagi. Tylko mężczyźni, którzy utrzymali utratę wagi, po roku mieli dwa razy więcej plemników niż przed schudnięciem. Mężczyźni, którzy przytyli do początkowej wagi, stracili poprawę jakości nasienia.

W badaniu wszyscy uczestnicy najpierw przestrzegali ośmiotygodniowego schematu z niskokaloryczną dietą, co spowodowało utratę wagi, a następnie losowo podzielono ich na cztery grupy. Dwie grupy otrzymywały placebo, podczas gdy pozostałe dwie – leki na otyłość.

Spośród dwóch grup placebo jedna musiała wykonać program ćwiczeń – co tydzień co najmniej 150 minut umiarkowanego treningu fizycznego lub 75 minut ciężkiego treningu – lub kombinację.

Druga grupa nie zmieniła swojego zwykłego poziomu aktywności fizycznej. Dwie grupy, które otrzymały leki przeciw otyłości, zostały podzielone w ten sam sposób: na grupę z programem ćwiczeń i grupę bez takiego programu.

Po roku wykazano, że grupa, która tylko ćwiczyła i nie otrzymywała leków, a także grupa, która otrzymywała tylko leki na otyłość i nie ćwiczyła, utrzymały spadek masy ciała o 13 kg.

Grupa, która otrzymywała leki przeciw otyłości i ćwiczyła, straciła bardziej na wadze i poprawiła zdrowie. Grupa placebo – ci, którzy myśleli, że otrzymują leki, ale nie ćwiczyli – odzyskała połowę utraconej masy ciała z pogorszeniem wielu czynników ryzyka związanych z rozwojem cukrzycy typu 2 i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.