Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pop Noonkort

Ogłoszą trzecią wersję strategii walki z COVID-19

Źródło: PAP
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 31.10.2020
 
 
Testy antygenowe u pacjentów objawowych będą taką samą podstawą do stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Poza tym lekarz POZ będzie mógł zalecić przekazanie zakażonym pulsoksymetrów.
Ministerstwo Zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem. Najnowsza wersja – jak zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski – ma być przygotowana w przyszłym tygodniu.

Dotychczasowa strategia zaprezentowana na początku września była planem radzenia sobie z epidemią w okresie jesiennym. Zawarte w niej rozwiązania – jak argumentował resort – były odpowiedzią m.in. na zmieniające się uwarunkowania, szczególnie nałożenie się epidemii COVID-19 i sezonowego wzrostu zachorowań na grypę oraz infekcje grypopodobne. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniało wówczas, że modyfikacja działań wynika również z większej wiedzy o biologii wirusa i z możliwości elastycznego wykorzystywania narzędzi organizacyjnych – infrastrukturalnych.

Minister zdrowia mówił wtedy, że strategia opiera się na założeniu, że czas zmienić „filozofię obrony przed pandemią‟ na rzecz „zarządzania ryzykiem zapadalności poprzez analizę aktualnej sytuacji epidemiologicznej na danym obszarze".

Jesienna strategia wprowadziła m.in. włączenie podstawowej opieki zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych oraz rozbudowę sieci mobilnych punktów wymazów (drive thru) poprzez wydłużenie czasu funkcjonowania i zwiększenie ich liczby. Zapisano w niej m.in. obligatoryjne testowanie pacjentów z objawami, osób przed rozpoczęciem turnusu leczenia uzdrowiskowego oraz przed przyjęciem do placówek opieki długoterminowej.

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedział zmianę niektórych działań.
Wymienił m.in. wprowadzenie rozwiązania, by współdomownicy osoby z dodatnim wynik testu nie musieli czekać na informację z sanepidu o kwarantannie, lecz byli nią obejmowani automatycznie. Poinformował też, że w opiece nad pacjentami skąpo- lub bezobjawowymi będą wykorzystywane pulsoksymetry, które otrzymają osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, wskazane przez lekarzy rodzinnych. Minister mówił o tworzeniu szpitali tymczasowych i o zwiększaniu liczby miejsc w izolatoriach. Zapowiedział również, że testy antygenowe u pacjentów objawowych będą taką samą podstawą do stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe