Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Opieka koordynowana – przykład idzie z Lubelszczyzny

Udostępnij:
Dotychczas około 200 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w woj. lubelskim objęło swoich pacjentów opieką koordynowaną. Opieka ta oznacza m.in., że lekarz rodzinny może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, na które do tej pory kierował tylko lekarz specjalista.
Rzeczniczka lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Bartoszek poinformowała w komunikacie, że opieka koordynowana w POZ daje pacjentom więcej możliwości diagnostycznych i leczenia u swojego lekarza rodzinnego najczęstszych chorób przewlekłych z kardiologii, diabetologii, endokrynologii czy chorób płuc.

– Opieka koordynowana to dla pacjentów poradni POZ przełom w diagnostyce i leczeniu, zwłaszcza dla osób z obszarów wiejskich, choć nie tylko. Pacjent otrzymuje wsparcie, dodatkowo to lekarz POZ bierze na siebie konsultacje ze specjalistą – o ile oczywiście pacjent nie wymaga bezpośredniego kontaktu z nim – a tym samym odciąża chorego, skraca ścieżkę diagnozy i wraca do niego z dalszymi wskazówkami – wyjaśnił cytowany w komunikacie prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, lek. Tomasz Zieliński.

Po wprowadzeniu opieki koordynowanej w POZ lekarz rodzinny może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, na które do tej pory kierował tylko lekarz specjalista. Chodzi m.in. o pakiet badań tarczycowych, EKG wysiłkowe, EKG metodą Holtera, USG doppler naczyń kończyn dolnych, echo serca.

– Nowością jest też możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Konsultacje lekarskie będzie można prowadzić również zdalnie – dodała rzeczniczka lubelskiego NFZ.

Na Lubelszczyźnie ok. 200 przychodni podstawowej opieki zdrowotnej objęło już swoich pacjentów opieką koordynowaną.

– Przychodnie POZ mogą występować do oddziału wojewódzkiego NFZ z wnioskiem o rozszerzenie umowy o usługi związane z opieką koordynowaną. Wprowadzenie opieki koordynowanej w konkretnej przychodni jest dobrowolne – przekazała Małgorzata Bartoszek.

Pełniący obowiązki dyrektora lubelskiego NFZ Paweł Piróg podkreślił, że nowe procedury w POZ są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez fundusz.

– Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej. Lekarz POZ otrzymuje środki na koordynację w formie budżetu powierzonego. Za każde badanie i konsultacje NFZ płaci odrębnie według kosztów wycenionych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – sprecyzował Paweł Piróg.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.