Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

PCOS związane z podwójnym ryzykiem rozwoju łuszczycy

Źródło: Medscape.com
Autor: Karolina Gawarzewska |Data: 06.08.2020
 
 
Zespół policystycznych jajników (PCOS) był związany z prawie dwukrotnie większym ryzykiem zachorowania na łuszczycę w badaniu przeprowadzonym na Tajwanie.
PCOS charakteryzuje się podwyższeniem poziomu androgenów, co może prowadzić do insulinooporności i zespołu metabolicznego, które są również związane ze zwiększonym ryzykiem łuszczycy. Wcześniejsze analizy retrospektywne sugerowały zwiększone ryzyko łuszczycy, związanej z PCOS, a pacjenci z łuszczycą mieli cięższe zmiany skórne w porównaniu z osobami bez PCOS.

Naukowcy przeanalizowali 1 milion losowo wybranych osób, korzystających z programu ubezpieczeń zdrowotnych. W latach 2000–2012 zidentyfikowali grupę przypadków z co najmniej trzema diagnozami ambulatoryjnymi lub jednym rozpoznaniem PCOS w szpitalu.

Kolejnym krokiem było porównanie każdej osoby z czterema pacjentami, którzy nie mieli PCOS i byli dopasowani według wieku. Średni wiek w obu grupach wynosił około 27 lat. Badacze zauważyli większe ryzyko łuszczycy u osób w wieku 20 lat lub młodszych (aHR, 4,02; 95% CI, 1,16-13,9) niż wśród osób w wieku 20-50 lat (aHR, 1,88; 95% CI, 1,07-3,29). Wśród badanych w wieku powyżej 50 lat ryzyko zachorowania na łuszczyce było znacznie mniejsze, a liczba chorych była niewielka. Badanie nie uwzględniało masy ciała, ponieważ cięższe osoby są bardziej narażone na rozwój łuszczycy.

- Częstość występowania łuszczycy jest rzeczywiście wyższa w grupie PCOS niż w grupie kontrolnej, a choroby współistniejące związane z zespołem metabolicznym nie zmieniły skorygowanego współczynnika ryzyka - powiedziała Ming-Li Chen podczas prezentacji wyników badania na wirtualnym, corocznym spotkaniu Grupy Badań i Oceny Łuszczycy i Łuszczycowego Zapalenia Stawów.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe