Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pielęgniarki z nowymi kompetencjami

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Sejm
Ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych wprowadza nowe kompetencje pielęgniarkom, które będą mogły m.in. stwierdzić zgon.
Nowe przepisy umożliwią pielęgniarkom stwierdzenie zgonu w ramach czynności ratunkowych, wykonywanie czynności perfuzjonisty oraz podjęcie czynności ratunkowych bez zgody pacjenta.
Zmiany obejmą również pielęgniarki pracujące w zespołach ratownictwa medycznego oraz szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Zmiana dotycząca możliwości podjęcia czynności ratunkowych bez zgody pacjenta dotyczy sytuacji, w której chory będzie wymagał niezwłocznej pomocy, a ze względu na stan zdrowia lub wiek nie będzie mógł wyrazić zgody ani nie będzie możliwości porozumienia się z jego przedstawicielem ustawowym lub opiekunem faktycznym. Natomiast zatrudnienie lub pełnienie służby na stanowisku perfuzjonisty przez pielęgniarkę może nastąpić po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego w tym zakresie organizowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

Przepisy zostały przyjęte przez Sejm i czekają na podpis prezydenta. Wejdą w życie po sześciu miesiącach od opublikowania podpisanej przez niego ustawy.

Opracowanie: INK
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.