Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Pielęgniarki zapowiadają protest

Źródło: OZZPiP
Autor: Monika Stelmach |Data: 15.06.2022
 
 
Pielęgniarki i położne zamierzają protestować przed Sejmem 22 i 23 czerwca. W tych dniach zaplanowane jest głosowanie nad projektem ustawy o podwyżkach w ochronie zdrowia, które mają obowiązywać od 1 lipca.
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (22 i 23 czerwca) posłowie zajmą się senackimi poprawkami do ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. W dokumencie określono kwoty podwyżek dla poszczególnych zawodów medycznych, m.in. dla pielęgniarek, położnych, lekarzy, diagnostów, fizjoterapeutów, ratowników medycznych, farmaceutów oraz opiekunów medycznych. Nowe stawki mają obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Jednak z nowelizacją płac w proponowanym kształcie nie zgadzają się pielęgniarki i położne.

OZZPiP wskazuje na zbyt duże ich zdaniem różnice w zarobkach pielęgniarek. Co prawda osoby z tytułem magistra i specjalizacją po 1 lipca otrzymałyby co najmniej 7300 złotych, ale to tylko 8 procent wszystkich pielęgniarek.

– Najliczniejsza grupa tych pielęgniarek jest w grupie, która uzyskuje wynagrodzenie na poziomie 5300 złotych i chcielibyśmy, żeby te różnice zostały spłaszczone – mówi przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok.

Związkowcy w mediach społecznościowych ogłaszają mobilizację. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych regionu łódzkiego, zapowiadając manifestację, napisał: „Koleżanki i koledzy chętni do udziału w manifestacji proszeni są do pilnego kontaktu z przewodniczącymi swoich zakładowych organizacji związkowych do 20 czerwca 2022 r.”. Podobną informację na swojej stornie zamieścił region śląski OZZPiP oraz inne regiony.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.