Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
WUM

Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia podwójnej częściowej, indywidualnej (custom made) endoprotezy

Źródło: WUM
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 18.04.2021
 
 
Endoproteza Episurf przygotowana jest specjalnie dla miejscowych uszkodzeń chrzęstnych lub chrzęstno-kostnych w obrębie stawu kolanowego. Operacja odbyła się 12 kwietnia 2021 r. w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji WUM kierowanej przez dr. hab. Artura Stolarczyka w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
Podczas zabiegu zaopatrzono jednoczasowo dwa miejsca ubytków chrzęstnych w stawie kolanowym – pierwszy obejmujący uszkodzenie na powierzchni kłykcia przyśrodkowego uda oraz drugi w okolicy bruzdy miedzykłykciowej uda. Zabieg wykonał zespół w składzie: dr Rafał Sotowski, dr hab. Artur Stolarczyk, dr Piotr Stępiński oraz instrumentariuszka mgr Katarzyna Skwarczyńska. .

Implanty oraz indywidualne instrumentarium tego typu przygotowano na podstawie wykonanego wcześniej rezonansu magnetycznego stawu kolanowego. Dzięki temu implant jest indywidualnie dopasowany do kształtu, lokalizacji i wielkości istniejącego uszkodzenia. Pozwala to na zaopatrzenie jedynie miejsca uszkodzenia, bez potrzeby wymiany całego stawu lub jego większej części.

Badanie rezonansu magnetycznego pozwala na dedykowane do pacjenta przygotowanie zarówno instrumentarium – w tym prowadnic oraz implantów ściśle dopasowanych do kształtu powierzchni stawowej co pozwoliło na skrócenie czasu operacji oraz precyzyjne osadzenie przygotowanych implantów.

Chora to 52-letnia pacjentka z dolegliwościami bólowymi stawu kolanowego utrudniającymi jej poruszanie się od dłuższego czasu. W wykonanym badaniu MRI stwierdzono ognisko chondromalacji zarówno na kłykciu przyśrodkowym uda jak i w okolicy bruzdy międzykłykciowej. W związku z tym przygotowano dla pacjentki dwa oddzielne implanty zastępujące chore ogniska. Ograniczenie wielkości implantów tylko do miejsc ubytków chrzęstnych pozwala na wczesną i szybsza rehabilitację oraz skrócenie czasu hospitalizacji.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe