Specjalizacje, Kategorie, Działy
WUM

Plastyczność mózgu dziecka – ile mamy czasu, by ją wykorzystać? ►

Autor: Iwona Konarska
|
Prof. Sergiusz Jóźwiak w trakcie zakończonej kilka dni temu 32. Europejskiej Akademii Niepełnosprawności Dziecięcej wygłosił wykład na temat mózgowego porażenia dziecięcego. W rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” podkreśla, jak ważna jest szybka diagnostyka i jak wiele można zdziałać na najwcześniejszym etapie życia dziecka.
Przesłanie kongresu transmitowanego na platformie edukacyjnej Termedii brzmiało: „Od dzieciństwa do dorosłości z niepełnosprawnością”. Uczestniczyło w nim ponad tysiąc osób z całego świata, a wykładowcy podkreślali, że możliwość wymiany poglądów online była dla nich inspirująca.

Prof. Sergiusz Jóźwiak omawia najważniejsze dla neurologa tematy kongresu i podkreśla, że w przypadku porażenia mózgowego niezwykle ważna jest wczesna diagnostyka i jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji, najlepiej przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia. Nasz rozmówca zauważa, że z punktu widzenia rozwoju nie oddziela się sfery intelektualnej od ruchowej. Dziecko, które może się swobodnie poruszać, poznawać świat, lepiej będzie się rozwijać.

Prof. Jóźwiak podkreśla, że gdy dziecko jest już starsze, nie wszystko da się nadrobić, choć postęp medycyny daje szanse i na późniejszym etapie. Jednak największe szanse mają najmniejsze dzieci i dlatego tak ważny jest czas, by zapobiec pochodnym uszkodzenia mózgu. W tym miejscu pojawia się fenomen plastyczności mózgu. W przeszłości uważano, że zmiany są nieodwracalne, dziś wiemy, że w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia można wiele zdziałać.

Przykłady takich sytuacji, metody postępowania po diagnozie mózgowego porażenia dziecięcego (nie wszystkie metody są skuteczne choć propagowane), kompleksowe leczenie i trudności rodziców w uzyskaniu pomocy, a także dopasowanie „pomysłu na życie” do możliwości dziecka – o tym wszystkim mówi prof. Sergiusz Jóźwiak.Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.