Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Początek menopauzy a ryzyko złamań

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 24.10.2021
 
 
Wczesna menopauza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złamań kości, jednak nowe badania wskazują, że także wśród większości kobiet, które przeszły menopauzę po 45 r.ż., czas od ostatniej miesiączki może być silniejszym predyktorem tych zagrożeń niż wiek metrykalny.
W badaniach podłużnych (kohortowych) wykazano, że liczba lat, które minęły od ostatniej miesiączki, może mieć silny związek z gęstością mineralną kości szyjki kości udowej (BMD), a w konsekwencji ze zwiększonym ryzykiem złamań. – Nasze odkrycia sugerują, że należy przeprowadzić więcej badań, aby sprawdzić, czy czas od ostatniej miesiączki powinien być brany pod uwagę – powiedział autor badań, dr Albert Shieh z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Wyniki tego badania przypomniały, że spadek BMD przyspiesza w ciągu roku przed ostatnią miesiączką i utrzymuje się na takim poziomie przez trzy lata, by dopiero później zwolnić.

Aby zbadać problem, dr Shieh ze współpracownikami wykorzystał dane z badania Study of Women's Health Across the Nation (SWAN), podłużnego badania kohortowego kobiet z danymi wyjściowymi sprzed lub wczesnego okresu okołomenopauzalnego i 15 corocznymi ocenami kontrolnymi.

Wyniki dotyczące pomenopauzalnej BMD kręgosłupa lędźwiowego (LS) lub szyjki kości udowej (FN) oceniano u 1038 kobiet, natomiast czas do złamania w stosunku do końcowej miesiączki oceniano oddzielnie u 1554 kobiet.

W obu kohortach odnotowano ostatnią miesiączkę w wieku 45 lat lub w starszym wieku, a przeciętnie ostatnia miesiączka zdarzała się w wieku 52 lat.

Po korekcie uwzględniającej wiek, wskaźnik masy ciała i inne czynniki, stwierdzono, że każdy dodatkowy rok po ostatniej miesiączce wiązał się ze znaczącym (0,006 g/cm2) zmniejszeniem pomenopauzalnego BMD kręgosłupa lędźwiowego i 0,004 g/cm2. Wiek nie był związany ze zmianą BMD szyjki kości udowej, gdy oceniano go niezależnie od lat od ostatniej miesiączki – poinformowali naukowcy w „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.

Jeśli chodzi o analizę ryzyka złamań, mimo że wszystkie kobiety miały co najmniej 45 lat, wcześniejszy wiek menopauzy nadal wiązał się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia złamań, a konkretnie z 5-proc. wzrostem ryzyka z każdym wcześniejszym rokiem życia w momencie ostatniej miesiączki (p = 0,02).

W porównaniu z kobietami, które miały ostatnią miesiączkę w wieku 55 lat, te, które zakończyły miesiączkowanie w wieku 47 lat, miały o 6,3 proc. większe skumulowane ryzyko złamań w ciągu 20 lat. Poprzednie wyniki badania Malmö Perimenopausal Study wykazały, że menopauza przed 47 r.ż. wiąże się z odpowiednio o 83-proc. i 59-proc. większym ryzykiem osteoporozy densytometrycznej i złamaniami w wieku do 77 lat. Autorzy badania podkreślają, że teraz opisano kobiety w wieku 45 lat i powyżej. Podkreślają, że jest to kolejny dowód na to, że zmiany endokrynologiczne zachodzące w okresie menopauzy wywołują kaskadę patofizjologiczną, która prowadzi do dysfunkcji narządów.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.