Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Pogorszenie tolerancji wysiłku i duszności to POChP czy niewydolność krążenia? ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Źródło: TMT 2022
Tagi: POChP
Jak trafnie różnicować objawy charakterystyczne zarówno dla chorób układu oddechowego, jak i kardiologicznych – na to pytanie w debacie eksperckiej odpowiedzieli pulmonolog prof. Piotr Kuna i kardiolog prof. Piotr Rozentryt.
Duszność to jeden z trzech głównych objawów dolegliwości kardiologicznych. Nie zawsze jednak wiąże się z problemami krążenia, bywa też maską choroby niedokrwiennej serca. Jak zauważył prof. dr hab. n. med. Piotr Rozentryt ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, trudno zróżnicować te dwa stany.

Także w przypadku POChP to jeden z głównych objawów. Z danych NFZ wynika, że na tę chorobę pulmonologiczną zdiagnozowano w Polsce u około 750 tys. osób, podczas kiedy z badania epidemiologicznego BOLD wynika, że zapada na nią blisko 2 mln osób. Skala niedoszacowania jest więc znaczna. W tym przypadku podstawowym badaniem potrzebnym dla prawidłowego rozpoznania jest spirometria.

Jak przyznali eksperci, ważne jest różnicowanie tych chorób i ich prawidłowe leczenie. Często jednak dochodzi do współchorobowości. Na przykład ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych rośnie w przypadku zaostrzenia POChP. Choroby krążenia należą do najczęstszych schorzeń współistniejących z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W takiej sytuacji dwukrotnie wzrasta ryzyko hospitalizacji.

– Badanie Uplift pokazało, że prawidłowe, zgodne z zaleceniami towarzystw naukowych leczenie POChP wiąże się z o 41 proc. mniejszym ryzykiem zgonu z powodu niewydolności krążenia – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna, pulmonolog, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Eksperci podczas debaty omówili, jak postawić trafną diagnozę, jak leczyć te choroby, a także jakie postępowanie przyjąć w przypadku ich współistnienia.Debata „Pogorszenie tolerancji wysiłku i duszności to POChP? Czy niewydolność krążenia?” odbyła się podczas Top Medical Trends 2022.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.