Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Polacy ufają lekarzom rodzinnym, ale część boi się nowej ustawy o POZ

Źródło: Rzeczpospolita/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 30.11.2017
 
 
Większość Polaków ufa swoim lekarzom rodzinnym, jednak respondenci CBOS są podzieleni w kwestii oceny ustawy o POZ. 12 procent Polaków obawia się ustawy.
- Respondenci, którzy znają swojego lekarza POZ, w większości mają do niego zaufanie (92 proc.), z czego ponad połowa (53 proc.) stwierdza to w sposób zdecydowany. Tylko nieliczni (6 proc.) deklarują brak zaufania do lekarza. Nieco wyższy od przeciętnego poziom zaufania do swojego lekarza POZ deklarują osoby najstarsze, mieszkające w miastach liczących od 20 tys. do 100 tys. ludności, z wykształceniem średnim i zasadniczym zawodowym oraz gospodynie domowe, emeryci i renciści - informuje "Rzeczpospolita".

Aż 60 proc. respondentów uważa, że lekarz rodzinny dysponuje szeroką wiedzą medyczną i potrafi zaproponować właściwe leczenie również w przypadku niestandardowych dolegliwości i schorzeń. Odmienną opinię ma ponad jedna czwarta respondentów (28 proc.). Są przekonani, że lekarz ma raczej ograniczoną wiedzę i w przypadku niestandardowych dolegliwości na ogół kieruje do specjalistów. Z kolei 5 proc. pacjentów podważa kompetencje swojego lekarza i jednocześnie twierdzi, że pomimo braku odpowiedniej wiedzy z reguły nie kieruje on do specjalisty ani na dodatkowe badania.

Prezydent złożył już swój podpis pod ustawą o POZ, która wchodzi w życie 1 grudnia 2017 roku. Jak podaje Rzeczpospolita, blisko połowa badanych (48 proc.) za korzystne uznaje rozwiązanie, zgodnie z którym lekarz POZ będzie w szerszym zakresie odpowiedzialny za opiekę nad pacjentem. Niewiele mniej, bo 42 proc. stanowią ci, którzy sądzą, że takie rozwiązanie będzie dla pacjentów niekorzystne, w tym co ósmy respondent (12 proc.) zdecydowanie obawia się zakładanych w ustawie zmian.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.