Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Połączenie kagrlintydu i semaglutydu w leczeniu otyłości

Źródło: https://doi.org/10.1016/S0140-6736(21)00845-X
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 08.05.2021
 
 
Tagi: analog, GLP-1, amyliny
Kagrilintyd to długo działający analog amyliny, w którym pokłada się nadzieję, że stanie się skutecznym lekiem w leczeniu cukrzycy typu 2 i otyłości. Na łamach pisma „Lancet” opublikowano wyniki badania klinicznego 1b, w którym zastosowano kagrlintyd oraz semaglutyd w leczeniu nadwagi i/lub otyłości.
Do badania włączono osoby w wieku od 18 do 55 lat z BMI pomiędzy 27,0 do 39,9 kg na metr kwadratowy. Pacjentów randomizowano do kagrlintydu w różnych dawkach lub placebo. Dodatkowo każdy z uczestników badania otrzymywał semaglutyd w dawce 2,4 mg raz w tygodniu. Dawki obu leków zwiększono co 4 tygodnie przez 16 tygodni. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek działań niepożądanych.

W sumie 95% pacjentów otrzymało kombinację semaglutydu z kagrlintydem, a 24 placebo i semaglutyd. Około połowy grupy badawczej stanowili czarnoskórzy Amerykanie. Odsetek działań niepożądanych w obu grupach był podobny i wynosił 97% w grupach interwencyjnych i 96% w grupie placebo. Większość odnotowanych działań niepożądanych (37%) związanych było z przewodem pokarmowym. Po 20 tygodniach w grupach interwencyjnych zaobserwowano większą redukcję masy ciała w porównaniu z grupą placebo (różnice pomiędzy podgrupami 6,0% do 7,4%).

Połączenie kagrlintydu i semaglutydu w dawce 2,4 mg było dobrze tolerowane i miało akceptowalny poziom bezpieczeństwa. Wstępne wyniki sugerują, że to połączenie może z intensyfikować utratę masy ciała u pacjentów z nadwagą lub otyłością.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe