Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Połączenie suplementu i probiotyku może łagodzić objawy depresji

Źródło: Medscape.com
Autor: Karolina Gawarzewska |Data: 13.08.2020
 
 
Nowe badania sugerują, że połączenie suplementu S-adenozylometioniny (SAMe) i bakterii probiotycznych Lactobacillus plantarum (L. plantarum) HEAL9 może szybko złagodzić objawy depresji i lęku.
Zespół włoskich badaczy losowo przydzielił 90 pacjentów z depresją podprogową do otrzymywania SAMe oraz L. plantarum HEAL9 lub placebo przez 6 tygodni. Stwierdzono znaczące zmniejszenie depresji, lęku i objawów poznawczych już po 2 tygodniach rozpoczęcie leczenia.

Badacze stwierdzili, że działanie tego nowego połączenia jest niezależne od nasilenia objawów w przeciwieństwie do tradycyjnych leków przeciwdepresyjnych dostępnych na rynku, które dają minimalne korzyści w przypadku objawów podprogowych.

Potwierdzono, że probiotyk o nazwie L. plantarum 299v ma znaczący wpływ na markery stresu, takie jak poziom kortyzolu. Stosując L. plantarum 299v w połączeniu z SAMe można uzyskać pozytywny wpływ na depresję i być może inne zaburzenia psychiczne.

W obecnym badaniu porównano wpływ połączenia SAMe i L. plantarum HEAL9, który jest szczepem probiotycznym podobnym do L. plantarum 299v, z placebo u pacjentów w wieku od 18 do 60 lat (n = 90; średni wiek: 48,1 lat; 82% kobiet) z depresją podprogową, łagodną lub umiarkowaną.

Pacjenci byli wykluczani, jeśli mieli jedno lub więcej zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia psychotyczne lub byli leczeni lekami psychotropowymi, a także innymi suplementami diety, z wyjątkiem multiwitamin i pierwiastków śladowych. Naukowcy przeanalizowali również zmiany związane z bezsennością, lękiem, zespołem jelita drażliwego i stanem zdrowia.

W porównaniu z pacjentami z grupy placebo, osoby z grupy leczonej wykazywały większe zmniejszenie całkowitego wyniku Z-SDS po 2 tygodniach.

Badania potwierdziły, że mikrobiom odgrywa istotną rolę w depresji, a stosując ten konkretny probiotyk w połączeniu z SAMe możemy uzyskać pozytywny wpływ na depresję i być może inne zaburzenia psychiczne.

Odkrycie zostało niedawno opublikowane w Internecie w Primary Care Companion CNS Disorders.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe