Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Powstała Koalicja na rzecz Leczenia Astmy

Udostępnij:
Celem Koalicji jest poprawa jakości opieki nad ponad dwumilionową populacją pacjentów, u których zdiagnozowano astmę oraz dotarcie do kolejnych dwóch milionów osób, które, jak wynika z badań epidemiologicznych, nie są świadome swojej choroby.
Inicjatorzy zamierzają działać jako nieformalne zrzeszenie – „Koalicja na rzecz Leczenia Astmy”. Zaplanowane działania będą obejmować aktywności edukacyjne, komunikacyjne i opiniodawcze.

Sygnatariusze Koalicji będą dążyć do uznania astmy oskrzelowej za priorytet polskiej polityki zdrowotnej oraz do poprawy opieki nad pacjentami z tą chorobą. Z raportu „Astma oskrzelowa – nowy model zarządzania chorobą nakierowany na wzrost wartości zdrowotnej” wynika, że aż 70 proc. osób cierpiących na astmę oskrzelową nie ma pełnej kontroli nad chorobą. Czas od wystąpienia pierwszych objawów do diagnozy do średnio 7,5 roku. Wstępną błędną diagnozę otrzymuje 36 proc. chorych. Większość pacjentów nie ma rozpisanego planu leczenia astmy (postępowanie w zaostrzeniach), a połowa nie stosuje się do zaleceń lekarza.

Lista sygnatariuszy - inicjatorów:
- dr Małgorzata Gałązka-Sobotka – dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego,
- dr Piotr Dąbrowiecki – przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP,
- prof. dr hab. Piotr Kuna – kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
- dr hab. Maciej Kupczyk – Klinika Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii, II Katedra Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
- dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas – konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Przeczytaj także: „Leczenie astmy w Polsce wymaga pilnych zmian systemowych”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.